RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Apple zapłaci pół miliarda dolarów kary. Firma korzystała z cudzych patentów

W Apple twierdzą, że firmie Smartflash należy się najwyżej 5 mln dolarów (fot. Wikipedia)
W Apple twierdzą, że firmie Smartflash należy się najwyżej 5 mln dolarów (fot. Wikipedia)

Dokładnie 532,9 miliarda dolarów musi zapłacić Apple małej firmie Smartflash. To efekt przegranego procesu. Sąd orzekł, że komputerowy gigant złamał prawo, korzystając z rozwiązań opatentowanych przez konkurentów.

Apple wprowadzi politycznie poprawne emotikony, także dla par homoseksualnych

Funkcjonujące w sieci, uśmiechające się buźki oraz kciuk skierowane do góry i do dołu, wyrażające akceptację i jej brak, według części internautów...

zobacz więcej

Apple zastosował patenty zarejestrowane przez Smartflash przy tworzeniu iTunes, programu do odtwarzania muzyki i filmów. Przedmiotem sporu były systemy zarządzania prawami cyfrowymi, pamięcią i systemami płatności.

Powód zażądał od producenta iPhonów 852 milionów dolarów. Obrońcy Apple przyznali, że rzeczywiście mogło dojść do złamania prawa, ale wykorzystane patenty są warte góra 4,5 miliona. Sąd wyznaczył odszkodowanie na 533 miliony.

Wyłudzają tantiemy?

Przedstawiciele firmy z Cupertino już zapowiedzieli apelację. – Firma Smartflash nie wytwarza żadnych produktów, nie ma żadnych pracowników, nie tworzy żadnych miejsc pracy, nawet nie jest obecna w USA. Jedynie wykorzystuje amerykański system patentowy, szukając sposobów na uzyskanie tantiem z technologii opracowanych przez nas – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

To nie pierwszy proces przegrany przez Apple. Firma otrzymała zakaz sprzedaży kilku urządzeń łudząco podobnych do opracowanych przez innego giganta Samsunga.


W twórczość The Beatles wsłucha się komputer

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej