Astronomowie odkryli czarną dziurę. Jest 12 miliardów razy cięższa od Słońca

Czarna dziura powstała zaledwie 900 milionów lat po Wielkim Wybuchu (fot.PAP/EPA/SHANGHAI ASTRONOMICAL OBSERVATOR/ZHAO-YU LI)

Nazywa się J010013.02 i jest najcięższym obiektem kosmicznym zaobserwowanym przez człowieka. Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez prof. Xue-Bing Wu z uniwersytetu w Pekinie odkrył czarną dziurę, która ma masę 12 miliardów razy większą niż Słońce.

Astronauci, rakiety, satelity, czyli Europa rusza na podbój kosmosu

Kolejne satelity, kolejni astronauci i kolejne rakiety. A wszystko, aby badać kosmos. – Rok 2015 będzie obfitował w różnego rodzaju misje...

zobacz więcej

– Odkrycie całkowicie zmienia nasze dotychczasowe myślenie na temat tego typu obiektów – mówi dr Fuyan Bian z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. Obowiązująca teoria nie przewidywała, że takie giganty mogą powstać w relatywnie krótkim czasie. Naukowcy ocenili, że ten konkretny superciężki rejon czasoprzestrzeni powstał zaledwie 900 milionów lat po Wielkim Wybuchu, co w skali kosmosu jest momentem.

Ogromną czarną dziurę odkryto wewnątrz kwazara, największego z zaobserwowanych do tej pory, który znajduje się 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Kwazar to specyficzna galaktyka, która emituje bardzo silne promieniowanie elektromagnetyczne.

W centrum naszej galaktyki również znajduje się czarna dziura. Jej waga jest od czterech do pięciu milionów razy większa niż Słońca. Nasza najbliższa gwiazda w kilogramach waży (1,98855 ± 0,00025)×10 do potęgi 30.


Polacy patrzą w kosmos

źródło:
Zobacz więcej