RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Moskwa odpowiada na paradę NATO. Rosyjskie wojska ćwiczą przy estońskiej granicy

Ćwiczenia rosyjskich wojsk potrwają do soboty (fot. eng.mil.ru)
Ćwiczenia rosyjskich wojsk potrwają do soboty (fot. eng.mil.ru)

Najnowsze

Popularne

Dwa tysiące żołnierzy uczestniczy w ćwiczeniach rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych przy granicy z Estonią i Łotwą. Wcześniej amerykańskie bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone i inne wojskowe pojazdy przejechały ulicami estońskiej Narwy. Miasto jest położone tuż przy rosyjskiej granicy.

Parada wojskowa NATO tuż przy rosyjskiej granicy

Amerykańskie bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone i inne wojskowe pojazdy przejechały w środę ulicami estońskiej Narwy. Miasto jest...

zobacz więcej

Ćwiczenia w rejonie Pskowa potrwają do soboty. W ich trakcie zostanie przeprowadzony desant półtora tysiąca spadochroniarzy. Mają oni między innymi zająć i zniszczyć lotnisko, należące do fikcyjnego wroga.

To nie pierwsza mobilizacja

W ubiegłym tygodniu nad jeziorem Ładoga, na północny wschód od Petersburga, odbyła się aktywna faza ćwiczeń lotnictwa myśliwskiego "Ładoga-2015". Wzięło w nich udział około 30 samolotów Su-34, Su-27, MiG-29, MiG-29SMT i MiG-31BM. Ćwiczenia objęły strzelanie z rakiet do celów powietrznych. Samoloty atakowały cele pojedynczo i w parach, w porze dziennej i nocnej. Loty odbywały się na wysokości od 8 tys. do 11 tys. metrów.

W zeszły poniedziałek zakończyły się ćwiczenia Strategicznych Wojsk Rakietowych. Objęły one 20 regionów Rosji, m.in. obwody twerski, iwanowski i kirowski, a także Kraj Ałtajski i Republikę Mari Eł. Wzięły w nich udział tak zgrupowania mobilne, jak i stacjonarne, łącznie ponad 30 pułków rakietowych.

Media podały, że uczestniczyło w nich 7 tys. żołnierzy i około 700 jednostek sprzętu, w tym samobieżne wyrzutnie rakiet Topol, Topol-M i Jars. Do manewrów włączono też związki taktyczne z rakietami odpalanymi z silosów lądowych RS-20W Wojewoda (w kodzie NATO - SS-18 Satan) i RS-18 Stilet (SS-19).

Rosyjska odpowiedź na paradę

Estonia, która obchodziła we wtorek dzień niepodległości, zorganizowała w środę w Narwie przy granicy z Rosją defiladę. W paradzie uczestniczyły amerykańskie pojazdy wojskowe. Oprócz sił zbrojnych Estonii i Stanów Zjednoczonych w defiladzie wzięli udział żołnierze z Litwy, Łotwy, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Litwa zapowiedziała częściowe przywrócenie poboru do wojska. Zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie, generał Adrian Bradshaw, podkreślił w ubiegłym tygodniu, że Rosja może podjąć próbę zajęcia terytorium któregoś z państw Sojuszu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej