RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Automatyczna kropielnica poda święconą wodę. Wszystko w trosce o higienę wiernych

Wierni na Opolszczyźnie nie będą musieli już zanurzać rąk w kropielnicy chcąc wykonać znak krzyża przy użyciu wody święconej. Właśnie zainstalowano w kościele w Prószkowie pierwszy w Polsce elektroniczny dyspenser wody święconej, czyli automatyczną kropielnicę. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Satanistyczne znaki i obraźliwe napisy. Wandale sprofanowali kościół w Częstochowie

Pentagram, odwrócone krzyże, hasła: „zabić chrześcijan „ i „ten kościół spłonie” – to wszystko pojawiło się na elewacji kościoła rektorskiego pw....

zobacz więcej

– Automatyczna kropielnica jest w kościele od 4 dni. Zapewnia higienę, wierni wiedzą jak z niej korzystać i podoba im się – mówi ks. prałat Andrzej Hanich, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Łukasza w Prószkowie.

Elektroniczny dyspenser wody święconej skonstruowali Werner Klimek i Łukasz Widawski z Krasiejowa oraz Ryszard Skrzyp z Gliwic. Jak mówią pomysł zrodził się z obserwacji i próby wyjścia naprzeciw oczekiwaniom współczesnych wiernych.

– Zastanawialiśmy się jak w sposób higieniczny móc korzystać z wody święconej. Zauważyliśmy, że wiele osób unika zanurzania rąk w kropielnicy, bo obawia się zarazków – tłumaczy Łukasz Widawski.


Inteligentna e-wanna – polski wynalazek

„Inteligentny” odkurzacz zaatakował Koreankę. Kobietę musieli ratować strażacy

Automatyczny odkurzacz wciągnął włosy kobiety, która postanowiła uciąć sobie drzemkę w oczekiwaniu, aż maszyna skończy sprzątać. 52-letnia...

zobacz więcej

„Mechanizm jest bardzo prosty”

Korzystanie z urządzenia jest intuicyjne i wygodne. Zamiast wkładać ręce do kropielnicy, wystarczy je wsunąć pod dozownik.

– Mechanizm jest bardzo prosty. Tam znajduje się fotokomórka i z pompki lecą krople wody: dwie, trzy – zależy jak się ustawi. Wszystko pomyślane jest tak, żeby wody nie marnować – opowiada Werner Klimek.

Prace nad elektronicznym dyspenserem wody święconej trwały około 2 lat. Konstruktorzy zapewniają, że to pierwsze tego typu urządzenie od początku do końca wyprodukowane w Polsce, bazujące na autorskim pomyśle.

Automatyczna kropielnica na razie przechodzi testy. Wierni z Prószkowa będą mogli przez następne miesiące korzystać z urządzenia i ewentualne uwagi zgłaszać wykonawcom.


Szwecja wkrótce będzie miała autonomiczne samochody? Volvo zapowiada rewolucję


banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej