RAPORT

Kampania 2020

Zaćmienie Słońca wywoła duży spadek mocy elektrowni słonecznych. To już 20 marca

W Polsce zaćmienie Słońca będzie widoczne jako częściowe (fot. Wikipedia)

Energia słoneczna ma swoje wady. Jedna z nich uwidoczni się 20 marca, gdy nad północną Europą dojdzie do zaćmienia Słońca. Eksperci przewidują, że obniży ono o aż 1/3 moc elektrowni słonecznych.

Słońce znikło znad Polski

zobacz więcej

Spadek mocy może wywołać spadki napięcia w sieciach energetycznych – ostrzega Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Organizacja, która skupia 41 operatorów takich sieci z 34 państw, w tym PSE S.A. z Polski, twierdzi, że obecnie dzienna moc elektrowni słonecznych i ogniw fotowoltaicznych wynosi łącznie 89,3 GW. Podczas zaćmienia może spaść o 33,5 GW.

Całkowite zaćmienie będzie widoczne tylko nad północnym Atlantykiem. Z lądu będzie można je obejrzeć na Wyspach Owczych i Svalbardzie. Faza centralna potrwa 2 minuty i 47 sekund. Nad Europą księżyc częściowo przesłoni tarczę słoneczną (w Polsce będzie to od 60 do 75 proc.). Swoim zasięgiem zaćmienie ogarnie również zachodnią i północną Afrykę oraz Bliski Wschód i Azję Środkową.

Kolejne całkowite zaćmienie słońca widoczne w Europie nastąpi 12 sierpnia 2026 roku. Natomiast najbliższe, które będzie można zaobserwować w Polsce, 7 października 2135 roku.


Wyjątkowe nagrania NASA – zobacz efekt pięciu lat obserwacji Słońca

źródło:

Zobacz więcej