RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Neumann: Rosja próbuje rozgrywać Polskę czasami w sposób brutalny. Brudziński: wrak wróci, kiedy zmieni się władza

Najnowsze

Popularne

– Nie wyobrażam sobie, aby Polska wysłała po wrak Tu-154M wojsko – mówił na antenie TVP1 Sławomir Neumann z PO. Jego zdaniem, wrak jeszcze długo pozostanie w Rosji, a w sprawie jego sprowadzenia do Polski pozostały tylko kanały dyplomatyczne. Joachim Brudziński twierdzi, że sprowadzenie wraku będzie możliwe po zmianie władzy. – Kiedy ster władzy obejmą ludzie, którzy nie będą chodzili, tak jak miało to miejsce przez ostatnie 5 lat, na pasku Putina – powiedział w TVP1 polityk PiS.

MSZ pisze ws. zwrotu wraku Tu-154M. Odpowiedź do końca marca?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który...

zobacz więcej

Polska poprosiła Rosję o pisemną odpowiedź na pytanie, dlaczego wrak rozbitego tupolewa wciąż znajduje się w Smoleńsku. W „Polityce przy kawie” Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia PO stwierdził, że wrak jeszcze długo może pozostać w Rosji. – Rosja próbuje rozgrywać Polskę i polskie emocje w sposób czasami brutalny. Mamy tylko możliwości dyplomatyczne nacisku na Rosję, która doskonale wie, czym jest ten wrak i jak można wrzucić zapalnik do beczki z prochem – mówił.

„Pozostała tylko dyplomacja”


W jego ocenie, wrak jeszcze długo będzie kartą przetargową Putina, bo interesy Rosji i Polski są w tej części Europy rozbieżne i sprawa Ukrainy to pokazuje. Neumann uważa, że pozostała tylko dyplomacja. – Są oczywiście jeszcze armaty, ale nie wyobrażam sobie, aby Polska wysłała po wrak wojsko – stwierdził.

Zdaniem Joachima Brudzińskiego z PiS odzyskanie wraku oraz wyjaśnienie co się dokładnie stało 10 kwietnia 2010 r. będzie możliwe po zmianie władzy w Polsce. – Kiedy u władzy będą ludzie, którzy naprawdę chcą to wyjaśnić. Kiedy ster władzy obejmą ludzie, którzy nie będą chodzili, tak jak miało to miejsce przez ostatnie 5 lat, na pasku Putina. Zarówno Tusk, Sikorski, jak Arabski, przez ostatnie 5 lat nie robili w tej sprawie nic – powiedział. Jego zdaniem, stanowisko polskiego rządu usztywniło się wtedy, kiedy uznano, że może to przynieść korzyść polityczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej