RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Neumann: Rosja próbuje rozgrywać Polskę czasami w sposób brutalny. Brudziński: wrak wróci, kiedy zmieni się władza

– Nie wyobrażam sobie, aby Polska wysłała po wrak Tu-154M wojsko – mówił na antenie TVP1 Sławomir Neumann z PO. Jego zdaniem, wrak jeszcze długo pozostanie w Rosji, a w sprawie jego sprowadzenia do Polski pozostały tylko kanały dyplomatyczne. Joachim Brudziński twierdzi, że sprowadzenie wraku będzie możliwe po zmianie władzy. – Kiedy ster władzy obejmą ludzie, którzy nie będą chodzili, tak jak miało to miejsce przez ostatnie 5 lat, na pasku Putina – powiedział w TVP1 polityk PiS.

MSZ pisze ws. zwrotu wraku Tu-154M. Odpowiedź do końca marca?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który...

zobacz więcej

Polska poprosiła Rosję o pisemną odpowiedź na pytanie, dlaczego wrak rozbitego tupolewa wciąż znajduje się w Smoleńsku. W „Polityce przy kawie” Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia PO stwierdził, że wrak jeszcze długo może pozostać w Rosji. – Rosja próbuje rozgrywać Polskę i polskie emocje w sposób czasami brutalny. Mamy tylko możliwości dyplomatyczne nacisku na Rosję, która doskonale wie, czym jest ten wrak i jak można wrzucić zapalnik do beczki z prochem – mówił.

„Pozostała tylko dyplomacja”


W jego ocenie, wrak jeszcze długo będzie kartą przetargową Putina, bo interesy Rosji i Polski są w tej części Europy rozbieżne i sprawa Ukrainy to pokazuje. Neumann uważa, że pozostała tylko dyplomacja. – Są oczywiście jeszcze armaty, ale nie wyobrażam sobie, aby Polska wysłała po wrak wojsko – stwierdził.

Zdaniem Joachima Brudzińskiego z PiS odzyskanie wraku oraz wyjaśnienie co się dokładnie stało 10 kwietnia 2010 r. będzie możliwe po zmianie władzy w Polsce. – Kiedy u władzy będą ludzie, którzy naprawdę chcą to wyjaśnić. Kiedy ster władzy obejmą ludzie, którzy nie będą chodzili, tak jak miało to miejsce przez ostatnie 5 lat, na pasku Putina. Zarówno Tusk, Sikorski, jak Arabski, przez ostatnie 5 lat nie robili w tej sprawie nic – powiedział. Jego zdaniem, stanowisko polskiego rządu usztywniło się wtedy, kiedy uznano, że może to przynieść korzyść polityczną.

źródło:
Zobacz więcej