Nałęcz o lokalizacji pomnika smoleńskiego: miejsce trochę zaniedbane, pomnik je upiększy

– Miejsce przy ul Trębackiej to jest architektonicznie część pl. Piłsudskiego, tylko że bardzo zaniedbana. Tam jest dzisiaj pętla autobusowa i – prawdę mówiąc – pomnik (ofiar katastrofy smoleńskiej – red.) w tym miejscu jest szansą na piękne dokończenie architektoniczne tego placu – powiedział prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta. Taką lokalizację zaakceptowała część rodzin ofiar katastrofy podczas wtorkowego spotkania w kancelarii prezydenta. Część jednak domaga się lokalizacji przy Krakowskim Przedmieściu. – Zdanie rodzin będzie ważne, ale tylko doradcze – podkreślił Nałęcz w programie „Gość poranka w TVP Info”.

Władze stolicy proponują: pomnik smoleński stanie na rogu Trębackiej i Focha

zobacz więcej

Na spotkaniu u prezydenta byli głównie sygnatariusze listu do Bronisława Komorowskiego z października ubiegłego roku. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała po spotkaniu, że pomnik miałby stanąć na rogu ulic Trębackiej i Focha. Tę lokalizację zaproponuje Radzie Warszawy, która ostatecznie podejmie decyzję o miejscu postawienia monumentu. Na spotkanie nie został zaproszony Jarosław Kaczyński. Lider PiS powtórzył we wtorek, że jedyna akceptowalna lokalizacja pomnika to Krakowskie Przedmieście.

„Gdyby Kaczyński napisał do prezydenta, prezydent by go przyjął”

– Gdyby pan Kaczyński napisał list do prezydenta, prosząc o spotkanie w sprawie pomnika smoleńskiego, to przecież prezydent by go przyjął – powiedział w TVP Info prof. Tomasz Nałęcz, komentując nieobecność lidera PiS podczas wtorkowych ustaleń.

Jednocześnie podkreślił, że „zdanie rodzin będzie ważne, ale tylko doradcze, bo przecież decyzja o lokalizacji należy do władz miasta, podobnie jak przecież nie rodziny będą projektowały ten pomnik”.

„Tam jest dzisiaj pętla autobusowa”

W ocenie doradcy prezydenta, wstępne ustalona lokalizacja pomnika jest bardzo korzystna. – Miejsce przy ul. Trębackiej to jest architektonicznie część pl. Piłsudskiego, tylko że bardzo zaniedbana. Tam jest dzisiaj pętla autobusowa i – prawdę mówiąc – pomnik w tym miejscu jest szansą na piękne dokończenie architektoniczne tego placu – podkreślił.

teraz odtwarzane
Nałęcz: kampania Komorowskiego dopiero rusza, trudno mówić, że jest ospała

Kaczyński liczy na zwycięstwo Dudy, ale do Dudabusu nie wsiądzie. „Dobrze sobie radzi”

– Dla nas sukcesem będzie zwycięstwo, a nie „dobry wynik”, jak twierdzą niektórzy – powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński. Na wtorkowej...

zobacz więcej

„Kampanijne widowisko” już 7 marca

Prof. Tomasz Nałęcz odniósł się również do zarzutów, że kampania prezydencka Bronisława Komorowskiego jest ospała. – Trudno mówić, że jest ospała, jeśli ona dopiero rusza. Tak naprawdę jej porównywalnym z kampaniami innych kandydatów początkiem będzie 7 marca i kampanijne widowisko – powiedział.

– Kampania niektórych kandydatów trwa już wiele miesięcy, i nawet znalazła się w pewnym impasie, skoro zaczęto używać siły do tej pory chowanej na zapleczu w postaci odsieczy prezesa – mówił Nałęcz, odnosząc się do wtorkowej konferencji prasowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Czekam na odsiecz Macierewicza”

– Ja czekam na odsiecz jeszcze Antoniego Macierewicza, bo to jest przecież ten ostatni odwód PiS, najwartościowsze kadry PiS-owskie – drwił gość TVP Info.

Zapytany, czy niepokoi go spadek notowań prezydenta w sondażach, zapewnił, że na Bronisława Komorowskiego działa to „mobilizująco”.

źródło:
Zobacz więcej