RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zabójca Chrisa Kyle'a, bohatera filmu „Snajper” skazany na dożywocie

Eddie Ray Routh usłyszał wyrok dożywocia (fot.EPA/Tom Fox)
Eddie Ray Routh usłyszał wyrok dożywocia (fot.EPA/Tom Fox)

Eddie Ray Routh został we wtorek skazany na dożywotnie więzienie, bez prawa do wcześniejszego zwolnienia, za zabójstwo słynnego amerykańskiego snajpera Chrisa Kyle'a i jego przyjaciela.

Był legendą U.S. Navy. Zabił 200 wrogów, zginął z rąk weterana. „Snajper” bije rekordy popularności

To był najbardziej skuteczny snajper w historii amerykańskiej armii. Ile razy trafił wroga? Nie liczył. Podobno było nawet ponad 200 ofiar jego...

zobacz więcej

Po trwających dwie godziny obradach ława przysięgłych sądu w Stephenville, w stanie Teksas, uznała 27-letniego Routha winnym zamordowania obu mężczyzn.

Obrońcy argumentowali wcześniej, że Eddie Ray Routh, były żołnierz piechoty morskiej i weteran wojny w Iraku, był chory psychicznie, cierpiał m.in. na schizofrenię, i wnosili o jego uniewinnienie z powodu niepoczytalności.

Prokurator: Routh zabił z zimną krwią

Routh, jak twierdził prokurator, z zimną krwią zastrzelił 38-letniego Kyle'a i 35-letniego Chada Littlefielda w lutym 2013 roku, podczas zajęć ze strzelania sportowego, organizowanych dla byłych żołnierzy, zmagających się ze skutkami nabytego w takcie działań wojennych stresu pourazowego.

Chris Kyle uważany był za najlepszego snajpera w armii USA, służył m.in. w elitarnej jednostce komandosów Navy Seals. Stał się znany po opublikowaniu własnych wspomnień, w których twierdził, że podczas wojny w Iraku zabił 255 wrogów. Pentagon potwierdził śmierć 160.

Po wyjściu z armii założył firmę ochroniarską. Pomagał także weteranom, którzy ucierpieli podczas działań wojennych.

Autobiografia Kyle'a zainspirowała Clinta Eastwooda do nakręcenia filmu "Snajper", który stał się przebojem kinowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej