RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze stolicy proponują: pomnik smoleński stanie na rogu Trębackiej i Focha

Róg ulic Trębackiej i Focha proponuje warszawski ratusz na miejsce, w którym ma stanąć pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Jedyne właściwe miejsce pomnika jest na Krakowskim Przedmieściu – mówił wcześniej lider PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek w PBelwederze odbyło się spotkanie z częścią rodzin ofiar katastrofy, którego tematem był sposób upamiętnienia katastrofy.

– Miejsce jest dość centralne. To jest 60 metrów od Krakowskiego Przedmieścia, 160 od Krzyża Papieskiego i w promieniu do 200 metrów do najważniejszych miejsc, które są na szlaku, którym chodzą i zwiedzający, i gromadzą się warszawiacy - powiedziała prezydent Warszawy na briefingu prasowym.

Chociaż na spotkaniu u prezydenta uzgodniono, że pomnik stanie na rogu ul. Trębackiej i ul. Focha to, jak zaznaczyła prezydent stolicy, to rada Warszawy będzie decydować w uchwale w kwestii lokalizacji pomnika.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki pytany, dlaczego na spotkanie w Belwederze nie zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin wszystkich ofiar, wyjaśnił, że zaproszenie zostało skierowane do sygnatariuszy listu do prezydenta. Jak poinformował, rodziny uczestniczące w spotkaniu „przekształciły się w komitet wsparcia budowy pomnika”, do którego zostaną zaproszone wszystkie rodziny ofiar.

Gronkiewicz-Waltz: pomnik smoleński nie na Krakowskim Przedmieściu

– Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie wcześniej czy później w jakimś godnym miejscu w centralnej części Warszawy, ale nie na Krakowskim...

zobacz więcej

– Jedyne właściwe miejsce pomnika smoleńskiego jest na Krakowskim Przedmieściu – powiedział we wtorek prezes PiS. – Tam gromadzili się po tragedii smoleńskiej Polacy i sądzę, że to właśnie powinno być także poprzez ten pomnik upamiętnione – dodał.

Jak dodał, nie wybiera się na spotkanie w tej sprawie u prezydenta Bronisława Komorowskiego, bo nie został zaproszony.

Monument „okazały” i „wyeksponowany”

W jego ocenie pomnik powinien być „okazały”, „wyeksponowany”, ale jednocześnie „wpisujący się w architekturę Krakowskiego Przedmieścia”. – To znaczy nie powinien być jakimś dysonansem z punktu widzenia tego miejsca – tłumaczył.

Pytany o dokładną lokalizację pomnika na Krakowskim Przedmieściu Kaczyński odparł, że pomnik powinien stanąć koło Pałacu Prezydenckiego. – Sądzę, że okolice tzw. kościoła seminaryjnego byłyby dobre. Ale tutaj już oczywiście można rozmawiać, to jest mój indywidualny pomysł – zaznaczył.

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Sławomir Rybicki prezentują lokalizację pomnika (fot. PAP/Rafał Guz)

Jarubas: pomnik w pobliżu Pałacu Prezydenckiego

– Pomnik smoleński powinien stanąć w pobliżu Pałacu Prezydenckiego – przyznał we wtorek w programie „Polityka przy kawie” w TVP2 Adam Jarubas, kandydat PSL na prezydenta.

Zdaniem Jarubasa, Polska powinna godnie oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Komorowski: pomnik smoleński powinien łączyć, nie dzielić

– Myślę, że ta szarża Polski, o której mówiłem w czasie zwycięstwa w piłce siatkowej, trwa. Nie tylko teraz poprzez zwycięstwo nad Niemcami, ale...

zobacz więcej

Rodziny ofiar piszą do prezydenta

Na początku października do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Grupa rodzin kilkudziesięciu ofiar katastrofy podkreśliła w liście, że zależy im na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych.

Komorowski spotkał się w październiku z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Po tym spotkaniu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki mówił, że prezydent podejmie decyzję ws. zaangażowania się w projekt budowy pomnika po konsultacjach z władzami Warszawy. W styczniu prezydent stolicy powiedziała, że pomnik smoleński powinien stanąć w centrum miasta, w spokojnym miejscu.

10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

źródło:
Zobacz więcej