RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Komorowski do końca wspierał Janukowycza, nazywał go przyjacielem”

– Prezydent Komorowski do samego końca wspierał Wiktora Janukowycza, nazywając go swoim przyjacielem – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Adam Bielan (Polska Razem). – Myślę, że gdyby Bronisław Komorowski odgrywał większą rolę w tych wydarzeniach, które rok temu miały miejsce w Kijowie, to być może Janukowycz dłużej by się utrzymał – dodał gość TVP Info.

Komorowski do Janukowycza: powstrzymać przemoc

Bronisław Komorowski wezwał Wiktora Janukowycza do natychmiastowego zaprzestania działań siłowych względem opozycji. Kancelaria prezydenta...

zobacz więcej

Prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz został odsunięty od władzy rok temu, po brutalnych próbach pacyfikacji protestów w Kijowie. Rezolucję w tej sprawie 22 lutego 2014r. przyjął ukraiński parlament. W ubiegłym miesiącu Interpol – na wniosek Ukrainy – ogłosił za Wiktorem Janukowyczem międzynarodowy list gończy.

Sojusznik Janukowycza?

– Zachód nie był gotowy do tego co się wydarzyło rok temu podczas drugiego Majdanu. Ale trzeba pamiętać, że pan prezydent Komorowski do samego końca wspierał Wiktora Janukowycza, nazywając go swoim przyjacielem. I tak naprawdę myślę, że gdyby Bronisław Komorowski odgrywał większą rolę w tych wydarzeniach, które rok temu miały miejsce w Kijowie, to być może Janukowycz dłużej by się utrzymał – powiedział Adam Bielan.

Jednocześnie przyznał, że Komorowski telefonował do Janukowycza z ostrzeżeniem, żeby na Majdanie nie padały strzały – „bo strzelanie do własnych obywateli to było coś, na co nikt nie mógł przymknąć oczu”.

teraz odtwarzane
Jarubas przeprasza Węgrów? „Dość niezrozumiała sytuacja w koalicji”

„Orban przyjechał się tłumaczyć ze swojego zachowania. Myślę, że nie otrzymał rozgrzeszenia”

– Premier Orban przyjechał do Warszawy, żeby się tłumaczyć ze swojego zachowania z ostatnich kilku dni. Myślę, że nie otrzymał żadnego...

zobacz więcej

Jarubas przeprasza Węgrów? „Dość niezrozumiała sytuacja w koalicji”

Adam Bielan odniósł się również do niedzielnej wypowiedzi Adama Jarubasa, który skrytykował polskie elity za sposób przyjęcia w Polsce premiera Węgier Viktora Orbana. Kandydat PSL na prezydenta podkreślał, że nie wolno się od nikogo odwracać plecami i przeprosił Węgrów w ich ojczystym języku.

– Rozumiem, że za chłodne przyjęcie (premiera Węgier – red.) odpowiadała m.in. pani premier Ewa Kopacz, która jako jedyna z polskich polityków spotkała się z Viktorem Orbanem, więc Adam Jarubas przepraszał za swoją premier. Dość niezrozumiała sytuacja w koalicji rządowej – powiedział Adam Bielan.

Kaczyński zaproszony nieformalnie

– Polscy politycy powinni w sprawie Orbana tworzyć jeden front. Jarosław Kaczyński, lider opozycji, odmówił spotkania z Wiktorem Orbanem natomiast pan Jarubas odcina się od tego, co powiedziała pani premier. Myślę, że popełnia duży błąd – podkreślił polityk Polski Razem.

Jak przyznał, co prawda nie było oficjalnego zaproszenia dla Kaczyńskiego na spotkanie z premierem Węgier, jednak „przy organizacji takich nieformalnych spotkań używa się pośredników i bardzo często nie ma tam żadnych pism, tylko nieformalne konsultacje”.


Zobacz cały program

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej