Grafen ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Wykryje gazy w kopalni

Nazywany cudem technologii grafen, który dzięki Polakom może już być tanio tworzony w dużych ilościach, teraz może też stać się strażnikiem bezpieczeństwa górników. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad tym, żeby pomagał wykrywać niebezpieczny gaz w kopalniach.

Grafen zacznie przynosić zyski? Polacy stworzyli urządzenie do masowej produkcji

zobacz więcej

Lekki, a przy tym mocny i bardzo wytrzymały. O atutach grafenu można by mówić dużo. To oczko w głowie wielu naukowców.

– Jeśli wykonalibyśmy folie z takiego materiału, to byłaby ona bardzo trudna do zerwania. Powinien być dużo bardziej wytrzymały od stali – podkreśla Marcin Procesek z Politechniki Śląskiej.

„Zwykły” węgiel

Grafen to węgiel o grubości jednego atomu, który ma szanse zmienić elektronikę, informatykę i chemię. Polscy naukowcy już opracowali tanią technologię jego produkcji, a na Śląsku chcą by grafen wykrywał niebezpieczne gazy.

– Pracujemy nad tlenkiem grafenu oraz grafenem, badamy właściwości pod kątem zastosowania w sensorach gazowych – mówi Sabina Drewniak z Politechniki Śląskiej.

Obecnie istniejące sensory działają bardzo wolno. – W naszych śląskich warunkach kopalniach informacja powinna być natychmiastowa jak tylko to jest możliwe, grafen takie warunki stwarza – mówi prof. Tadeusz Pustelny z Politechniki Śląskiej.

Udało się stworzyć grafenowy sensor wykrywający wodór. Trwają prace nad wykrywaniem tlenku węgla, a potem pora na metan.

źródło:
Zobacz więcej