RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjska propaganda teraz po polsku. Sputnik zaczął nadawać

Sputnik działa obecnie w 20 wersjach językowych (fot. sputniknews.com)
Sputnik działa obecnie w 20 wersjach językowych (fot. sputniknews.com)

Najnowsze

Popularne

Agencja Sputnik uruchomiła w tym tygodniu polską wersję językową swojego portalu. Publikowane tam treści są całkowicie zgodne z kremlowską linią komentowania rzeczywistości. – Uruchomienie Sputnika to element kremlowskiej ofensywy propagandowej, na którą Zachód nie potrafi odpowiedzieć – ocenia Maria Przełomiec, prowadząca w TVP Info program „Studio Wschód”.

Medialna ofensywa Rosji. Tak działa propagandowa machina Kremla

Nowy globalny serwis informacyjny, który ma być alternatywą dla osób zmęczonych „jednostronną wizją świata”, zmiana prawa medialnego, ostrzeżenie...

zobacz więcej

Agencja Sputnik powstała w listopadzie zeszłego roku i zastąpiła agencję RIA Nowosti i radio Głos Rosji. Należy do kremlowskiego operatora medialnego „Rossija Siewodnia”, powołanego w 2013 roku do szerzenia „rosyjskiej wizji świata”. Obecnie Sputnik działa w 20 wersjach językowych, w tym m.in. angielskiej, niemieckiej, arabskiej czy chińskiej.

W tym tygodniu ruszył serwis internetowy Sputnika w języku polskim. W piątek głównym tematem jest rocznica Euromajdanu w Kijowie, który według Sputnika doprowadził do „zamachu stanu” na Ukrainie. Można przeczytać np. wywiad z byłymi członkami Berkutu, milicyjnej jednostki specjalnej, która rok temu okryła się złą sławą w czasie protestów przeciwko władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. „Nie sądzę, że zdradziłem Ukrainę. Teraz w rzeczywistości jest to faszystowskie państwo” – mówi jeden z nich. Określanie obecnych władz Ukrainy jako „faszystów” to jeden z głównych motywów powtarzanych w rosyjskich, prokremlowskich mediach.

Komentatorzy nie mają wątpliwości: polska wersja agencji będzie jednostronnie komentować rzeczywistość zgodnie z wizją świata prezentowaną przez oficjalną Rosję. – Radio Sputnik to element kremlowskiej ofensywy propagandowej – ocenia Maria Przełomiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej