Szwecja wkrótce będzie miała autonomiczne samochody? Volvo zapowiada rewolucję

Za autonomiczne prowadzenie i nawigację odpowiadają systemy czujników (fot. flickr.com/ Steve Jurvetson)

W 2017 r. na ulice Goeteborga w Szwecji wyjedzie sto samoprowadzących się samochodów – zapowiada koncern Volvo. Wyposażone w zestaw czujników auta będą samodzielnie, bez ingerencji kierowcy, poruszać się i nawigować po głównych arteriach miasta.

Apple stworzy własny samochód? Ściąga specjalistów z branży motoryzacyjnej

Jeden z najpopularniejszych producentów elektroniki być może wkrótce wypuści na rynek… iCar. Według nieoficjalnych doniesień firma Apple rozpoczęła...

zobacz więcej

Volvo podkreśla, że w ramach programu „Drive Me” kierowcy w tym czasie będą mogli zająć się np. lekturą codziennej prasy lub przeglądaniem internetu, a systemy pokładowe auta będą bezpiecznie prowadzić je do celu. Jednak kiedy samochód będzie zjeżdżać z głównych dróg i autostrad Goeteborga, wtedy odpowiedzialność za prowadzenie spadnie na kierowcę. Podobnie sytuacja będzie wyglądać, gdy warunki pogodowe się pogorszą.

Za autonomiczne prowadzenie i nawigację odpowiadają systemy czujników, z których wiele jest już dostępnych w seryjnie produkowanych autach. Producent zapewnia, że urządzenia są tak zaawansowane, że awaria któregoś z nich nie wpłynie na zdolności do samodzielnego prowadzenia się samochodu. Volvo poinformowało, że wiele zastosowanych rozwiązań było inspirowanych technologiami wykorzystywanymi w przemyśle lotniczym.

Radar, sonar, skanery laserowe

Za prowadzenie samochodu odpowiadać będą m.in. radar, sonar, skanery laserowe i kamery, które będą monitorować obszar wokół samochodu – wylicza portal cnet. Zebrane informacje pozwolą na omijanie przeszkód, a także na reakcję w razie zagrożenia. Samochody mają stosować się do oznakowania drogowego i ograniczeń występujących na trasie. Auta będą także zintegrowane z systemem kontroli ruchu miasta Goeteborg.

Nad autonomicznymi samochodami pracuje od kilku lat m.in. internetowy koncern Google.

źródło:

Zobacz więcej