RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Największy cyberatak w historii? Hakerzy ukradli miliard dolarów

Hakerzy poświęcili wiele wysiłku, by poznać tajniki systemów zabezpieczeń poszczególnych banków (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Hakerzy poświęcili wiele wysiłku, by poznać tajniki systemów zabezpieczeń poszczególnych banków (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Infekowali e-maile, kontrolowali monitoring i czyścili konta. Według rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, międzynarodowa grupa cyberrabusiów w ciągu dwóch ostatnich lat ze 100 różnych banków wykradła łącznie miliard dolarów. Hakerzy są nadal na wolności.

„404 – samolotu nie znaleziono”. Zhakowano stronę linii Malaysia Airlines

„Cyber Kalifat” atakuje. Oficjalna strona linii lotniczych Malaysia Airlines została zhakowana przez grupę „Lizard Squad”. Po wpisaniu w...

zobacz więcej

– To była bardzo zręczna i profesjonalna cyberkradzież – powiedział Siergiej Golowanow, główny specjalista ds. bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, nie kryjąc podziwu dla sprawności przestępców. Fakt, rabusie działali bardzo metodycznie i poświęcali wiele wysiłku, aby poznać tajniki systemów zabezpieczeń poszczególnych instytucji finansowych.

Czujni, sprytni, cierpliwi

Działania hakerów opierały się na wykorzystywaniu różnorakich metod m.in. tzw. phishingu, czyli podszywania się pod instytucję (np. bank) w celu wyłudzenia danych takich jak loginy i hasła do kont bankowych.

Przestępcy wykorzystywali też zainfekowane e-maile, dzięki którym instalowali oprogramowanie szpiegowskie w komputerach bankowych. Dzięki temu udało im się uzyskać dostęp do wewnętrznych sieci, a nawet nagrań z monitoringów. Cyberprzestępcy prowadzili zaawansowaną obserwację namierzanych instytucji, aby poznać schematy ich funkcjonowania oraz zwyczaje pracowników.Dzięki temu mogli bez problemu dokonać przelewów bez wzbudzania jakichkolwiek podejrzeń. Działało to bez zastrzeżeń.

„Wypłaty” z bakomatów

Duża część pieniędzy została wypłacona z bankomatów. Grupa nauczyła się nawet zdalnie wypłacać gotówkę. Przed wybranym urządzeniem stał jeden z rabusiów, a inny „zlecał” bankomatowi wypłatę.

Rabusie zadowalali się relatywnie małymi kwotami. Największa „wypłata” wynosiła około 10 milionów dolarów. Zwykle jednak, złodzieje zadowalali się o wiele mniejszymi kwotami. Takim, które nie zwrócą uwagi służb bankowych i pozwolą kontynuować proceder.

Azja na celowniku?

Według firmy Kaspersky Lab hakerzy zaatakowali około 100 banków w 30 krajach – w tym USA. Jak informują eksperci firmy, była to jedna z największych kradzieży bankowych w historii.

Większość zaatakowanych banków znajdowało się w Rosji, USA, Chinach i na Ukrainie. Jednak agencja AP zwraca uwagę, że w najbliższej przyszłości ofiarą przestępców mogą paść instytucje w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w UE. Firma Kaspersky Lab nie ujawniła nazw banków zaatakowanych już przez hakerów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej