Po egzekucji Koptów Egipt zbombardował cele IS w Libii

O przeprowadzeniu ataków z powietrza na cele Państwa Islamskiego (IS) w Libii poinformował w poniedziałek Egipt. Kilka godzin wcześniej dżihadyści powiadomili o egzekucji 21 egipskich chrześcijan, czyli Koptów, w Libii. Rząd w Kairze zapowiadał „adekwatną” odpowiedź.

Jordańczycy zbombardowali Państwo Islamskie. W nalotach jako pilot wziął udział król Abdullah II?

Po wtorkowej egzekucji wykonanej przez terrorystów z Państwa Islamskiego na jordańskim pilocie wojskowym Amman przeprowadził naloty na pozycje...

zobacz więcej

O atakach poinformował w państwowym radiu rzecznik naczelnego dowództwa egipskich sił zbrojnych. Po raz pierwszy Kair publicznie przyznał się do udziału w działaniach militarnych w sąsiedniej Libii, gdzie w ostatnich latach urośli w siłę ekstremiści uważani za zagrożenie dla obu krajów.

Egipskie samoloty wojskowe wzięły na cel kryjówki z bronią i obozy szkoleniowe, po czym bezpiecznie wróciły do kraju – podano w oświadczeniu władz Egiptu. Ataki przeprowadzono, „aby pomścić rozlew krwi” – napisano.

„Niech wszyscy, daleko i blisko, wiedzą, że Egipcjanie mają tarczę, która ich chroni” – głosi oświadczenie.

Jednocześnie libijskie siły powietrzne ogłosiły, że przeprowadziły ataki na cele we wschodnim mieście Darna, które w ubiegłym roku zostało przejęte przez bojowników sprzymierzonych z Państwem Islamskim. Zapowiedziano więcej nalotów w ciągu dnia.

Masowa egzekucja chrześcijan. Państwo Islamskie zabiło Egipcjan porwanych w Libii

zobacz więcej

Świat zareaguje?

Wcześniej prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi poinformował, że szef egipskiej dyplomacji Sameh Szukri uda się w najbliższym czasie do Nowego Jorku, by w ONZ domagać się międzynarodowej reakcji na tę zbrodnię. Szukri ma wezwać społeczność międzynarodową do podjęcia odpowiednich działań, służących przestrzeganiu Karty Narodów Zjednoczonych. – To, co dzieje się w Libii, jest zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie - powiedział prezydent. Sisi nazwał zabójstwo Koptów „tchórzliwym” aktem przemocy i zaapelował do wszystkich krajów dotkniętych „plagą terroryzmu” o współpracę w walce z nim.

– Egipt, który już raz pokonał terroryzm, znów to zrobi, dzięki determinacji i woli swego narodu - dodał Sisi. Szef państwa ogłosił siedmiodniową żałobę narodową.

Zabicie Koptów to tchórzliwy akt przemocy

Agencja Reutera pisze, że w związku z egzekucją Koptów Sisi w bardziej zdecydowany sposób będzie walczył z bojownikami, którzy jego zdaniem korzystając z chaosu w Libii chcą obalić rząd w Kairze. Egipt zaprzecza, jakoby wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przeprowadzał ataki z powietrza na bojowników w Libii.

Krwawe nagranie

Rozpowszechnione w niedzielę nagranie przedstawia Egipcjan, ubranych w pomarańczowe kombinezony, którzy są prowadzeni przez terrorystów na plażę, a następnie zmuszeni do uklęknięcia i ścięci. Podpis pod pięciominutowym filmem brzmi: „Naród krzyża, wierni wrogiego Kościoła egipskiego”, a jeden z zabójców mówi: „O bezpieczeństwie wy, krzyżowcy, możecie tylko pomarzyć”.


Rzecznik Kościoła koptyjskiego potwierdził, że na nagraniu widać 21 Egipcjan, których w styczniu w Libii porwali zwolennicy IS. Kraj wciąż jest pogrążony w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r.


„Bohaterowie” – tak islamiści nazywają zabójców z Paryża i apelują: „wysadźcie Francję w powietrze!”

źródło:

Zobacz więcej