Masowa egzekucja chrześcijan. Państwo Islamskie zabiło Egipcjan porwanych w Libii

Państwo Islamskie opublikowało film przedstawiający egzekucję chrześcijan porwanych w Libii. Rozbieżne są informacje o ilości ofiar – agencja AFP podaje, że zabito co najmniej 10 osób, Reuters pisze o 21 zabitych. O straceniu 21 chrześcijan poinformował też libijski parlament. Egipski rząd nie potwierdził jeszcze tych informacji.

Film został zamieszczony na Twitterze, przez stronę internetową wspierającą Państwo Islamskie. Skrępowani Egipcjanie ubrani w pomarańczowe kombinezony są na nim odwracani twarzą do ziemi, a potem ścinani przez zamaskowanych oprawców.

Pochodzący z Egiptu Koptowie zostali porwani w libijskim mieście Syrta na początku stycznia. Kilka dni temu na jednej ze stron internetowych, kojarzonych z libijskim odłamem Państwa Islamskiego pojawiły się zdjęcia zakładników w pomarańczowych strojach, sugerujące rychłą egzekucję Egipcjan.Libia pod wpływem Państwa Islamskiego?

W ogarniętej chaosem Libii, gdzie władzę sprawują dwie konkurujące ze sobą frakcje, grupy, które zadeklarowały przynależność do Państwa Islamskiego, zyskują coraz większą siłę. W sobotę porwano kolejnych 21 Egipcjan, rybaków pracujących niedaleko Misuraty.

W styczniu radykałowie dokonali ataku na luksusowy hotel w stolicy Libii i zabili 9 osób. Ze względu na rosnące zagrożenie kolejne zachodnie kraje zamykają swoje ambasady w Libii. W niedzielę zrobili to Włosi.

Walka o władzę

Od wielu miesięcy o władzę w Libii rywalizują dwie frakcje, które cztery lata temu wspólnie obalały Muammara Kadafiego. Libia ma teraz dwa rządy i dwa parlamenty. Nieoficjalnie poinformowano, że wobec zagrożenia ze strony fanatyków, obie frakcje chcą rozpocząć wzajemne negocjacje pokojowe.

źródło:
Zobacz więcej