RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Masowa egzekucja chrześcijan. Państwo Islamskie zabiło Egipcjan porwanych w Libii

Najnowsze

Popularne

Państwo Islamskie opublikowało film przedstawiający egzekucję chrześcijan porwanych w Libii. Rozbieżne są informacje o ilości ofiar – agencja AFP podaje, że zabito co najmniej 10 osób, Reuters pisze o 21 zabitych. O straceniu 21 chrześcijan poinformował też libijski parlament. Egipski rząd nie potwierdził jeszcze tych informacji.

Film został zamieszczony na Twitterze, przez stronę internetową wspierającą Państwo Islamskie. Skrępowani Egipcjanie ubrani w pomarańczowe kombinezony są na nim odwracani twarzą do ziemi, a potem ścinani przez zamaskowanych oprawców.

Pochodzący z Egiptu Koptowie zostali porwani w libijskim mieście Syrta na początku stycznia. Kilka dni temu na jednej ze stron internetowych, kojarzonych z libijskim odłamem Państwa Islamskiego pojawiły się zdjęcia zakładników w pomarańczowych strojach, sugerujące rychłą egzekucję Egipcjan.



Libia pod wpływem Państwa Islamskiego?

W ogarniętej chaosem Libii, gdzie władzę sprawują dwie konkurujące ze sobą frakcje, grupy, które zadeklarowały przynależność do Państwa Islamskiego, zyskują coraz większą siłę. W sobotę porwano kolejnych 21 Egipcjan, rybaków pracujących niedaleko Misuraty.

W styczniu radykałowie dokonali ataku na luksusowy hotel w stolicy Libii i zabili 9 osób. Ze względu na rosnące zagrożenie kolejne zachodnie kraje zamykają swoje ambasady w Libii. W niedzielę zrobili to Włosi.

Walka o władzę

Od wielu miesięcy o władzę w Libii rywalizują dwie frakcje, które cztery lata temu wspólnie obalały Muammara Kadafiego. Libia ma teraz dwa rządy i dwa parlamenty. Nieoficjalnie poinformowano, że wobec zagrożenia ze strony fanatyków, obie frakcje chcą rozpocząć wzajemne negocjacje pokojowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej