RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

40 strzałów w witrynę kopenhaskiej kawiarni. Celem był autor karykatur Mahometa

W ataku terrorystycznym w Kopenhadze zginęła jedna osoba, a trzech policjantów zostało rannych. Dwóch napastników ostrzelało z broni maszynowej lokal, w którym odbywała się debata pod hasłem: „Sztuka, bluźnierstwo, wolność słowa”. Głównym uczestnikiem spotkania był szwedzki rysownik Lars Vilks, autor jednej z najbardziej prowokacyjnych karykatur proroka Mahometa. Trwa pościg za sprawcami strzelaniny.

Nieznani sprawcy oddali około 40 strzałów do witryny kawiarni, w której odbywała się debata na temat wolności słowa zorganizowanego przez redakcję największego duńskiego dziennika „Jyllandsposten”.

– Słyszałem, jak ktoś zaczął krzyczeć i strzelać z broni automatycznej. Policja odpowiedziała ogniem. Ja schowałem się za barem, czułem się jak w jakimś filmie – powiedział kanałowi 2 duńskiej telewizji jeden z prelegentów spotkania Niels Ivar Larsen.

Strzały padły z ulicy, gdy do zebranych zaczął przemawiać ambasador Francji Francois Zimeray. Ani Larsowi Vilksowi, ani Francois'owi Zimeray'owi nic się nie stało.Zginął jeden cywil. Rannych zostało trzech policjantów. Według policji ofiara śmiertelna zajścia to 40-letni mężczyzna.

Premier Danii: To był akt terrorystyczny

Mówiąc o strzelaninie premier Danii Helle Thorning-Schmidt użyła określenia „akt terrorystyczny”. O strzelaninie został poinformowany prezydent Francji Francois Hollande – podał Pałac Elizejski. Na miejsce, do Kopenhagi, tak szybko jak to możliwe uda się szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

W osobnym oświadczeniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius „z całą stanowczością potępił” ten - jak to ujął – „atak terrorystyczny”.

Trwa pościg za napastnikami. Pomagają Niemcy

Policja poinformowała, że trwa pościg za najpewniej dwoma sprawcami strzelaniny, którzy uciekli z miejsca zdarzenia ciemnym Volkswagenem Polo. Samochód znaleziono, ale był on pusty.

W pościgu uczestniczy również niemiecka policja, o co zwróciły się duńskie służby bezpieczeństwa. Rzecznik niemieckiej policji powiedział agencji dpa, że chodzi o zaostrzenie kontroli i działań pościgowych w rejonie granicy między Danią i Niemcami.

Karykatury Mahometa w „Jyllandsposten”

Spotkanie pt. „Sztuka, bluźnierstwo i wolność wypowiedzi” zostało zorganizowane przez Vilksa, który wielokrotnie dostawał groźby w związku z karykaturami Mahometa publikowanych w duńskiej gazecie „Jyllandsposten”. Publikacje wywołały burzliwe protesty w świecie muzułmańskim. Autorzy rysunków oraz redakcja dziennika zostali skazani na śmierć przez kręgi fanatycznych wyznawców Proroka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej