RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Watykanie znaleziono 1,4 mld euro. „To dużo dodatkowych pieniędzy na złe czasy”

W Watykanie znaleziono łącznie dodatkowe aktywa w wysokości 1,4 miliarda euro (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
W Watykanie znaleziono łącznie dodatkowe aktywa w wysokości 1,4 miliarda euro (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Najnowsze

Popularne

Finansowa sytuacja Stolicy Apostolskiej jest lepsza niż uważano. W Watykanie znaleziono łącznie dodatkowe aktywa w wysokości 1,4 miliarda euro, o których wcześniej nie wiedziano – ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych kardynał George Pell. Wyjaśnił, że sumy te nie były celowo ukryte i nielegalne, ale źle zarządzane.

Franciszek powołał 20 nowych kardynałów. Zachęcał, by potrafili kochać bez granic

Papież Franciszek włączył do kolegium kardynalskiego 20 nowych purpuratów. Podczas trwającego w Watykanie konsystorza – zebrania kardynałów – każdy...

zobacz więcej

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” pochodzący z Australii watykański „minister finansów" przyznał, że mała grupa dostojników Kurii Rzymskiej stawiała opór finansowej reformie papieża Franciszka. Kardynał Pell podkreślił, że znalezienie nieznanych aktywów możliwe było dzięki nowym regułom i procedurom zarządzania budżetami wszystkich urzędów i instytucji za Spiżową Bramą.

Nowe zasady, wprowadzone wraz z reformą Franciszka, przynoszą nie tylko rezultaty w postaci zracjonalizowania wydatków i większej wydajności, ale także uczciwości i przejrzystości - oświadczył kardynał Pell.

Papież Franciszek: w Kościele nie ma miejsca dla tych, którzy wykorzystują nieletnich

Przekonanie, że trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła pedofilię i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia tych, którzy padli jej...

zobacz więcej

„Nie chcemy ekstrawagancji i marnotrawstwa”

– Postawmy sprawę jasno. Nie można kraść i nie można trwonić pieniędzy. Nie chcemy ekstrawagancji i marnotrawstwa. Jeśli będziemy właściwie postępować, będzie więcej pieniędzy na działalność Kościoła i na pomoc dla biednych i tych, którzy cierpią – stwierdził australijski kardynał, który w piątek podczas konsystorza przedstawił Kolegium Kardynalskiemu sytuację finansową Watykanu. Po raz pierwszy kardynałowie zapoznali się z nią tak dokładnie – zaznaczył kard. Pell.

„Nikt nie wiedział o dokładnej sumie tych funduszy”

Kardynał podkreślił, że fundusze ujawnione w wyniku kontroli nie są nielegalne. „Nikt nie wiedział o dokładnej sumie tych funduszy” - powiedział. Według słów dostojnika nawet Sekretariat Stanu nie wiedział, że ma „dużo dodatkowych pieniędzy na złe czasy”.

Znalezienie dodatkowych aktywów oznacza zatem, podkreślił „minister finansów”, że sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego jest lepsza niż uważano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej