
Papież Franciszek włączył do kolegium kardynalskiego 20 nowych purpuratów. Podczas trwającego w Watykanie konsystorza – zebrania kardynałów – każdy z nich otrzymał od Franciszka biret i pierścień. Wśród nowych purpuratów nie ma żadnego Polaka.
Przekonanie, że trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła pedofilię i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia tych, którzy padli jej...
zobacz więcej
Franciszek zaznaczył, że kardynałowie są ważnym punktem odniesienia dla całego Kościoła, będąc inkardynowanymi do Kościoła Rzymu, który „przewodniczy związkowi miłości” i w miłości. Dlatego swoją homilię oparł o słowa „Hymnu o miłości”.
Papież zachęcił purpuratów, by ich serca były „wielkoduszne"
i „łaskawe", by potrafili kochać bez granic, ale będąc zarazem
wiernymi szczególnym sytuacjom i za pomocą konkretnych gestów.
Wskazał, że prawdziwa miłość uwalnia od reakcji impulsywnych
i zachęcił, by nie chować w sobie urazów.
W konsystorzu swego następcy uczestniczył papież-senior Benedykt XVI.
Przed rozpoczęciem ceremonii do Benedykta XVI podszedł Franciszek
i serdecznie się z nim przywitał.
Dzieciom potrzebny jest ojciec miłosierny i cierpliwy, ale są chwile, kiedy rodzic może uderzyć swojego potomka – stwierdził papież podczas...
zobacz więcej
Biskup z Wysp Tonga pomyślał, że ktoś robi sobie z niego żarty
Wśród nowych purpuratów nie ma żadnego Polaka. Obecnie mamy ich czterech. Większą liczbę kardynałów ma jedynie kilka innych Kościołów w świecie między innymi Włochy i Stany Zjednoczone.
– Tylko jeden nowy kardynał jest pracownikiem Kurii Rzymskiej. Pozostali pochodzą z 14 krajów i reprezentują wszystkie kontynenty – powiedział Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
To wcielenie w życie idei Franciszka o pójściu na peryferie Kościoła i jego umiędzynarodowienie. Biskup Soane Patita Paini Mafi z Wysp Tonga na Oceanie Spokojnym ma u siebie 14 tysięcy katolików. Kiedy usłyszał, że ma zostać kardynałem pomyślał, że ktoś robi sobie z niego żarty.
Kolegium Kardynalskie liczy teraz 227 członków, w tym 125 poniżej 80. roku życia. Tylko ci młodsi mogą wybierać papieża. Franciszek już przekroczył zapisany w kościelnym prawie limit 120 elektorów. Papież chce, aby na kolejnym konklawe było ich nawet 140.