RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Franciszek powołał 20 nowych kardynałów. Zachęcał, by potrafili kochać bez granic

Papież Franciszek i biskup Addis Abeby Berhaneyesus Demerew tuż po odebraniu kardynalskiego biretu (fot. EPA/CLAUDIO PERI)
Papież Franciszek i biskup Addis Abeby Berhaneyesus Demerew tuż po odebraniu kardynalskiego biretu (fot. EPA/CLAUDIO PERI)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek włączył do kolegium kardynalskiego 20 nowych purpuratów. Podczas trwającego w Watykanie konsystorza – zebrania kardynałów – każdy z nich otrzymał od Franciszka biret i pierścień. Wśród nowych purpuratów nie ma żadnego Polaka.

Papież Franciszek: w Kościele nie ma miejsca dla tych, którzy wykorzystują nieletnich

Przekonanie, że trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła pedofilię i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia tych, którzy padli jej...

zobacz więcej

Franciszek zaznaczył, że kardynałowie są ważnym punktem odniesienia dla całego Kościoła, będąc inkardynowanymi do Kościoła Rzymu, który „przewodniczy związkowi miłości” i w miłości. Dlatego swoją homilię oparł o słowa „Hymnu o miłości”.

Papież zachęcił purpuratów, by ich serca były „wielkoduszne" i „łaskawe", by potrafili kochać bez granic, ale będąc zarazem wiernymi szczególnym sytuacjom i za pomocą konkretnych gestów.

Wskazał, że prawdziwa miłość uwalnia od reakcji impulsywnych i zachęcił, by nie chować w sobie urazów.

W konsystorzu swego następcy uczestniczył papież-senior Benedykt XVI. Przed rozpoczęciem ceremonii do Benedykta XVI podszedł Franciszek i serdecznie się z nim przywitał.

Papież nie gani wychowania przez klapsy. Byle nie po twarzy

Dzieciom potrzebny jest ojciec miłosierny i cierpliwy, ale są chwile, kiedy rodzic może uderzyć swojego potomka – stwierdził papież podczas...

zobacz więcej

Biskup z Wysp Tonga pomyślał, że ktoś robi sobie z niego żarty

Wśród nowych purpuratów nie ma żadnego Polaka. Obecnie mamy ich czterech. Większą liczbę kardynałów ma jedynie kilka innych Kościołów w świecie między innymi Włochy i Stany Zjednoczone.

– Tylko jeden nowy kardynał jest pracownikiem Kurii Rzymskiej. Pozostali pochodzą z 14 krajów i reprezentują wszystkie kontynenty – powiedział Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

To wcielenie w życie idei Franciszka o pójściu na peryferie Kościoła i jego umiędzynarodowienie. Biskup Soane Patita Paini Mafi z Wysp Tonga na Oceanie Spokojnym ma u siebie 14 tysięcy katolików. Kiedy usłyszał, że ma zostać kardynałem pomyślał, że ktoś robi sobie z niego żarty.

Kolegium Kardynalskie liczy teraz 227 członków, w tym 125 poniżej 80. roku życia. Tylko ci młodsi mogą wybierać papieża. Franciszek już przekroczył zapisany w kościelnym prawie limit 120 elektorów. Papież chce, aby na kolejnym konklawe było ich nawet 140.

Na pierwszym planie Franciszek, w tle Benedykt XVI (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Na pierwszym planie Franciszek, w tle Benedykt XVI (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej