Będzie prawna współpraca z Rosją

Memorandum w sprawie lepszej współpracy prawnej pomiędzy Polską i Rosją podpisali w Łodzi ministrowie sprawiedliwości obu krajów.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że w Łodzi zrobiono pierwszy krok do tego, aby ta współpraca była jak najlepsza. Dodał, iż wspólnie z ministrem Konowałowem ustalili, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będą chcieli podpisać plan współpracy prawnej między obu ministerstwami na lata 2010-2012.

Umowa pozwoli między innymi na przygotowanie konkretnych porozumień. Kwiatkowski tłumaczy, że dotyczą one uproszczenia procedur w postępowaniach cywilnych.

Dzięki porozumieniu będzie można też powoływać polsko-rosyjskie zespoły śledcze oraz prowadzić przesłuchania w formie telekonferencji.

Ustanowiono już nawet specjalnych pełnomocników obu resortów do przygotowania tego planu. Projekt tego planu ma się pojawić w przyszłym tygodniu. Do końca czerwca dokument ma być uzgodniony.

Szef resortu sprawiedliwości Rosji powiedział, iż również jest zadowolony z podpisania memorandum. Jest przekonany, że akty prawne mogą wpłynąć na polepszenie kontaktów między państwami i narodami.

– W całym szeregu spraw nasze stanowiska są zbliżone. Ale najważniejsze jest to, że mamy wspólne podejście do tego jak należy pracować na korzyść obywateli naszych państw – stwierdził Konowałow.

Kolejne spotkanie ministrów zaplanowano na lipiec. W Sankt Petersburgu szefowie resortów rozmawiają z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Jerzym Buzkiem na temat stosowania europejskich konwencji prawnych.

źródło:
Zobacz więcej