RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niesamowite zdjęcie polskiego MiG–a nad Bałtykiem robi furorę w internecie

MiG z pokładu litewskiego samolotu transportowego (fot. Facebook/NATO)
MiG z pokładu litewskiego samolotu transportowego (fot. Facebook/NATO)

MiG–29 jest wyjątkowo urodziwym samolotem, a na opublikowanym w czwartek przez NATO zdjęciu prezentuje się szczególnie spektakularnie. To jeden z polskich MiG–ów, pełniących służbę na Litwie i pilnujących bezpieczeństwa nad Bałtykiem.

Polskie MiG-i już na Litwie. Będą pilnować nieba nad Bałtykiem

Cztery polskie samoloty MiG–29 z bazy w Mińsku Mazowieckim trafiły na litewskie lotnisko w Siualiai (Szawle). Myśliwce będą pełniły natowską misję...

zobacz więcej

Zdjęcie pojawiło się w sieci w czwartek na stronie na Facebooku bazy lotniczej w Siualiai (Szawle), gdzie od połowy stycznia stacjonują cztery polskie MiGi–29. Zdjęcie szybko zdobyło popularność w serwisach społecznościowych. Widać na nim MiG–a z pokładu litewskiego samolotu transportowego C–27 Spartan. A wszystko na tle zachodzącego słońca.

Na Litwie stacjonują już włoskie maszyny Eurofighter Typhoon. Polska misja zakończy się 30 kwietnia.

Państwa NATO regularnie pełnią dyżury nad państwami bałtyckimi. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają bowiem własnych samolotów bojowych.MiG–29 to radziecka konstrukcja z przełomu lat 70. i 80. W zeszłym roku zmodernizowano 13 polskich maszyn tego typu. Wyposażono je m.in. w nową awionikę i systemy łączności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej