Zmarł prof. Jerzy Regulski, współtwórca reformy samorządowej

Współautor reformy samorządowej z 1990 roku, prof. Jerzy Regulski zmarł w czwartek rano – poinformowała TVP Info. Miał 90 lat. Profesor pełnił rolę doradcy społecznego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Profesor Regulski to wielka postać, wielka instytucja, niezwykle zasłużona dla porządku, który ukształtował się po 1989 roku. To on stał na czele naukowców i polityków, którzy ideę samorządu terytorialnego przywrócili naszemu państwu – mówił w TVP Info prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego na wieść o śmierci profesora.

Jerzy Regulski w czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie prześladowany za swoją działalność niepodległościową. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej oraz paryskim Centre de Recherche d'Urbanisme.

W latach 80. rozpoczął badania nad odtworzeniem polskiego samorządu. Podczas obrad Okrągłego Stołu był współprzewodniczącym zespołu ds. samorządowych. W czasie wyborów czerwcowych w 1989 roku został wybrany senatorem z listy Komitetu Obywatelskiego z województwa jeleniogórskiego. Potem działał w Unii Demokratycznej. Premier Tadeusz Mazowiecki powierzył mu funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. Rok później koordynował wprowadzenie jej w życie.

W latach 1992-1997 był ambasadorem Polski przy Radzie Europy w Strasburgu, a w rządzie Jerzego Buzka przewodniczył radzie ds. reform ustrojowych państwa. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy społecznego prezydenta Komorowskiego. W 2012 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

źródło:
Zobacz więcej