Bangladesz: pożar wśród zabytków; 108 ofiar

W wyniku pożaru zginęły dziesiątki mieszkańców stolicy Bangladeszu (PAP/EPA)

Ponad 100 osób nie żyje, a około 150 osób zostało rannych w pożarze zabytkowej, śródmiejskiej dzielnicy w stolicy Bangladeszu – Dhakce, do którego doszło w czwartek. Bilans ofiar jest jeszcze niepotwierdzony i najprawdopodobniej wzrośnie.

Do pożaru doszło w czwartek ok. godz. 18.30 czasu polskiego. Według straży pożarnej, pożar spowodowany został eksplozją transformatora elektrycznego, po której stanął w płomieniach trzypiętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Najirabazar, w starym centrum Dakki.

Jak podaje agencja Associated Press, ogień, który przedostał się na pobliskie budynki skutecznie uniemożliwił ich mieszkańcom ucieczkę. Telewizja Bangla Vision podała, że ogień przedostał się na co najmniej 20 pobliskich zabudowań.

Akcja ratunkowa w zabytkowej dzielnicy wciąż trwa. Ze zgliszcz wydobywane są wciąż nowe zwłoki i żywe osoby. Akcję utrudniają wąskie, kręte uliczki i zwarta zabudowa.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar, ale wiadomo już, że jest ich ponad 100. Większość ofiar śmiertelnych to ludzie uduszeni dymem, którzy nie byli w stanie opuścić płonących zabudowań.

Władze Bangladeszu ogłosiły żałobę narodową w całym kraju.

W środę w Dhakce zawalił się trzypiętrowy budynek, niszcząc sąsiednie zabudowania. W ruinach poniosło śmierć co najmniej 14 osób, a kilkanaście zostało pod nimi uwięzionych.

W stolicy Bangladeszu mieszka ponad 10 mln ludzi. W związku z gęstym zaludnieniem wiele budynków powstaje bez zgody władz budowlanych. Domy budowane są z kiepskiej jakości materiałów i bez planów.


24 godziny wcześniej w Dhakce zawalił się budynek – zginęło co najmniej 14 osób

źródło:
Zobacz więcej