RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polak Aleksander Doba został podróżnikiem roku „National Geographic”. Głosowali internauci z całego świata

Aleksander Doba, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, został wybrany podróżnikiem roku w internetowym plebiscycie „National Geographic”.

„Nie bójcie się marzeń” – mówi 67-letni zdobywca Atlantyku

Wyczyn Aleksandra Doby to najlepszy przykład, że kiedy się chce można osiągnąć wszystko. Udowodnił to pokonując kajakiem Ocean Atlantycki i to w...

zobacz więcej

Głosowanie było prowadzone przez cały styczeń. Uczestniczyli w nim internauci z całego świata. W środę ogłoszono wyniki ankiety.

67–letni Doba przepłynął kajakiem 12,5 tys. km. Podróż rozpoczął 5 października 2013 r. w Lizbonie, a zakończył 14 kwietnia 2014 r. na Florydzie. Na oceanie spędził więc ponad siedem miesięcy.

– To jest wielki zaszczyt dla mnie, ale nie czuję się Kopciuszkiem w tym gronie i mogę skutecznie konkurować o to miano – mówił podróżnik w TVP Info na początku stycznia o swoich szansach na wygraną.

Doba pokonał w internetowym plebiscycie dziesięciu innych podróżników.

teraz odtwarzane
„Nie miałem momentów zwątpienia” cz. 1

Duża konkurencja

Doba miał poważną konkurencję. Wśród pozostałych nominowanych są nie tylko podróżnicy, ale także pracownicy organizacji humanitarnych czy filmowcy. Za polskim wydaniem „National Geographic” publikujemy listę pozostałych nomintowanych

Tommy Caldwell, wspinacz z Kolorado, który w lutym 2014 roku dokonał pierwszego przejścia przez słynny masyw Fitz Roy w argentyńskiej Patagonii.

Liz Clark, surferka-badaczka z południowej Kalifornii, która przez ostatnie dziewięć lat mieszkała na małej żaglówce, pokonując trasę 25 tys. mil morskich na Pacyfiku w poszukiwaniu nieznanych miejsc do uprawiania surfingu.

Kit DesLauriers, narciarka wysokogórska z Wyoming, która poprowadziła zespół narciarzy i naukowców w Góry Brooksa na Alasce w celu zbadania zmian zachodzących w lodowcach i ustalenia danych wyjściowych dla tego regionu.

Will Gadd i Gavin McClurg, na paralotniach przelecieli nad pasmem Canadian Rockies i tym samym ustanowili rekord na najdłuższy taki lot w historii paralotniarstwa.

Ben Knight, Travis Rummel i Matt Stoecker, zespół filmowców, których dokument "DamNation" nagłośnił problem likwidacji tam i ich wpływu na środowisko.

Lewis Pugh, pływak długodystansowy, który w 2014 roku przepłynął siedem mórz: Śródziemne, Adriatyk, Egejskie, Czarne, Czerwone, Arabskie i Północne.

Wasfia Nazreen, działaczka na rzecz pomocy humanitarnej, której misją jest zostanie pierwszą kobietą z Bangladeszu z Koroną Ziemi.

Ueli Steck, wytyczył nową trasę wspinaczki, solo i w rekordowym czasie, na południową ścianę Annapurny w Himalajach.

Erik Weihenmayer i Lonnie Bedwell, niewidomi kajakarze, którzy przepłynęli rzekę Kolorado, pokonując odległość ok. 365 km, przez Wielki Kanion.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej