RAPORT

Tusk kontra Tusk

Najnowszy sondaż dla „Wiadomości” TVP1: cztery partie w Sejmie. PO o 2 pkt. proc. przegoniła PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lutego, wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą głos oddałoby 34 proc. badanych. Tym samym PO wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość, na które wraz z Solidarną Polską i Polską Razem chce głosować o 2 pkt. proc. mniej – wynika z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze tylko dwie partie: PSL (9 proc.) i SLD (7 proc.).

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Platforma zrównuje się z PiS

33 proc. badanych poparłoby w styczniu Platformę Obywatelską - wynika z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Tyle samo osób zagłosowałoby na...

zobacz więcej

W porównaniu do poprzedniego sondażu przeprowadzonego w połowie stycznia, Platforma Obywatelska zyskała 1 pkt proc., a Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Polską Razem straciło 1 pkt proc. Miejscami zamieniło się PSL z SLD, a to dzięki wzrostowi poparcia dla ludowców i to aż o 3 pkt. proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej zanotował niewielki spadek o 1 pkt. proc.

Do Sejmu nie dostałby się Twój Ruch – chęć głosowania na niego zadeklarowało 2 proc. badanych. Na Kongres Nowej Prawicy, Ruch Narodowy i nową partię KORWiN głosować chce po 1 proc. ankietowanych.

Aż 13 proc. respondentów nie wie, na którą partię oddać głos.

PiS przegania PO w najnowszym sondażu dla „Wiadomości” TVP1

zobacz więcej

Podział mandatów w Sejmie

Jeśli chodzi o symulację podziału mandatów w nowym Sejmie, to PO uzyskałaby 200 miejsc, PiS – 191, PSL – 42, a SLD – 27.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4 i 5 lutego na próbie 1000 dorosłych Polaków. Są to wyniki preferencji spontanicznych i wspomaganych (wspomaganych – dla osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały „nie wiem, na którą partię głosować”).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej