RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Świetna obsada, dynamiczne akcje i miłość, „Strażacy” – nowy serial na wiosnę w TVP1

„Strażacy”, serial TVP w reżyserii Macieja Dejczera (fot.  G. Gołębiowski, materiały TVP)
„Strażacy”, serial TVP w reżyserii Macieja Dejczera (fot. G. Gołębiowski, materiały TVP)

Powstał polski serial o strażakach, najpopularniejszej grupie zawodowej w Polsce. Pierwszy odcinek filmu „Strażacy” w reżyserii Macieja Dejczera TVP1 pokaże 28 lutego o godz. 20.25. Na historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami do TVP1 zapraszają m.in.: Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Weronika Rosati, Marta Ścisłowicz i Olaf Lubaszenko.

W filmie znajdziemy ciekawe historie z życia strażaków OSP, wyraźnie nakreślone wątki obyczajowe i sensacyjne, okraszone zabawnymi perypetiami. To opowieść o pasji i bohaterstwie normalnych ludzi, żyjących obok nas. Opisujący blaski i cienie ich życia codziennego. Głównym bohaterem jest aspirant Adam (w tej roli Maciej Zakościelny), który znajdzie się na zakręcie swojego życia. Jego narzeczona (Weronika Rosati) wyjeżdża na staż za granicę, a on z Warszawy przenosi się na prowincję, aby mieć styczność z innym życiem. Rozpoczyna pracę w jednostce ochotniczej straży pożarnej i poznaje naczelniczkę tej jednostki, Magdę (Marta Ścisłowicz). Pomiędzy nimi zaczyna iskrzyć.

TVP1, co sobota, o godz. 20:25 począwszy od 28 lutego

Czy Adam zostanie w OSP i tam odnajdzie prawdziwe szczęście? Tego widzowie TVP1 dowiedzą się już wiosną, w każdą sobotę o godz. 20:25 (począwszy od 28 lutego). – To pierwszy polski serial o strażakach, najpopularniejszej grupie zawodowej w Polsce! - zapowiada Piotr Radziszewski, Dyrektor TVP1. – Jestem pewien, że stanie się kolejnym hitem Jedynki. Świetna obsada, dynamiczne akcje i… miłość – dodaje.

Serial wyreżyserował Maciej Dejczer, za zdjęcia odpowiada Jarosław Szoda, producentem wykonawczym była Katarzyna Anczarska, a nad scenariuszami pracowali wspólnie: Wojciech Lepianka, Karolina Frankowska i Bartosz Blaschke.

Aktorzy pracowali z „żywym” ogniem

Zanim powstały pierwsze odcinki, twórcy spędzili wiele dni w jednostkach straży pożarnej w Żyrardowie i w Warszawie. – Moje spotkania ze strażakami, słuchanie ich historii, uświadomiły mi to, jak bardzo w tym, co robią, nie ma miejsca na udawanie – komentuje Wojciech Lepianka. - Mogą wykonywać swoją pracę perfekcyjnie albo wcale. Po prostu stawka tego, co robią – życie ludzkie – jest zbyt duża. A tam, gdzie wchodzi w grę duża stawka, można spodziewać się dobrej historii. Jeżeli dodać do tego niezwykłą widowiskowość akcji strażackich i przypisane do tych akcji dramatyczne wybory bohaterów, to całość złożyć się może na doskonały materiał filmowy – opowiada autor scenariusza.


Zobacz galerię na internetowej stronie filmu
Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy i ekipa serialu przeszli specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi sprzętu gaśniczego, udziału w akcjach ratunkowych, ratownictwa wodnego, a ponadto pracowali z „żywym” ogniem. Zdjęcia do serialu trwały ponad 60 dni, szkolenie strażackie ponad tydzień, a na wszystkich scenach strażackich na planie byli konsultanci z Państwowej Straży Pożarnej: kpt. Rafał Słodki, st. asp. Leszek Borlik i st. kpt. Andrzej Mierzwicki.
„Strażacy”, serial TVP w reżyserii Macieja Dejczera (fot.  G. Gołębiowski, materiały TVP)
„Strażacy”, serial TVP w reżyserii Macieja Dejczera (fot. G. Gołębiowski, materiały TVP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej