RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kilkunastu kandydatów stanęło do walki. Kto otrzyma Twój głos w wyborach prezydenckich? [ANKIETA]

Już 12 kandydatów ogłosiło, że stanie do walki i będzie ubiegać się o fotel prezydencki w nadchodzących wyborach. Kto z nich, Waszym zdaniem, byłby najlepszym prezydentem Polski?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Rusza kampania wyborcza

zobacz więcej

Po ogłoszeniu przez marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego daty wyborów prezydenckich (10 maja), kampania ruszyła pełną parą. Swoją chęć w walce o najwyższy urząd w państwie zgłosiło już 12 kandydatów. W pierwszej turze zmierzą się między innymi historyk Kościoła, reżyser i adwokat. Kim są osoby ubiegające się o urząd Prezydenta RP?

Grzegorz Braun – reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych. Przeciwnik Unii Europejskiej, urodzony w Toruniu. Ma 47 lat.

Waldemar Deska – muzyk, współzałożyciel zespołu Daab. Kandydat na prezydenta z ramienia Partii Libertariańskiej. Studiował na wydziale Inżynierii Lądowej i Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest działaczem na rzecz kultury i współzałożycielem znanego klubu kulturalnego Remont. Ma 63 lata.

Andrzej Duda – urodzony w Krakowie kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. To 42–letni prawnik i nauczyciel akademicki. Był podsekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i posłem VII kadencji Sejmu, obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Anna Grodzka – transseksualna kandydatka na prezydenta Partii Zielonych. Ukończyła studia z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współzałożycielką Fundacji Trans-Fuzja. W 2011 roku uzyskując mandat poselski została pierwszą w Polsce i pierwszą w Europie osobą publicznie ujawniającą swój transseksualizm, którą wybrano do parlamentu.

Adam Jarubas – kandydat na prezydenta Polskiego Stronnictwa Ludowego i wiceprezes tej partii. Wieloletni marszałek województwa świętokrzyskiego. Ukończył studia historyczne na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ma 40 lat.

Bronisław Komorowski – urzędujący prezydent RP. Wcześniej członek Platformy Obywatelskiej, obecnie bezpartyjny. Ma 62 lata. Z wykształcenia historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości działacz opozycji antykomunistycznej, parlamentarzysta, minister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka, marszałek Sejmu RP.

Janusz Korwin-Mikke – kandyduje z ramienia założonej przez siebie partii KORWiN (Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja). Urodzony w Warszawie, magister filozofii. Ma 72 lata. Założyciel i prezes ugrupowań politycznych: Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności oraz Kongresu Nowej Prawicy. O urząd prezydenta ubiegał się już czterokrotnie. Był posłem na Sejm I kadencji, obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Marian Kowalski – kandydat na prezydenta i wiceprezes Ruchu Narodowego. Ma 50 lat, pochodzi z Lublina. Od 16. roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy Pracował jako instruktor sportowy i ochroniarz. Był związany z Obozem Narodowo-Radykalnym. Współorganizował Marsze Niepodległości.

Paweł Kukiz – wokalista, autor tekstów i piosenek, aktor i działacz społeczny. Były lider zespołu Piersi. Pochodzi z Paczkowa. Ma 51 lat. Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Radny sejmiku województwa dolnośląskiego. Przeciwnik aborcji i, jak sam zwraca uwagę, przeciwnik promocji homoseksualnej orientacji seksualnej w postaci np. parad gejowskich, ale nie samych homoseksualistów. „Mam wielu przyjaciół wśród gejów” – deklaruje.

Magdalena Ogórek – kandydatka na prezydenta popierana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Doktor nauk humanistycznych, historyk Kościoła, wykładowca akademicki w Małopolskiej Wyższej Szkole w Krakowie. Odbywała staże w kancelarii prezydenta oraz kancelarii premiera. Pracowała jako urzędnik w MSWiA, była też zatrudniona w klubie poselskim SLD. Pochodzi z Rybnika, ma 35 lat. Jest bezpartyjna.

Janusz Palikot – założyciel i kandydat na prezydenta z ramienia partii Twój Ruch.Przedsiębiorca, polityk, poseł na Sejm. Studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Urodzony w Biłgoraju, ma 50 lat.

Jacek Wilk – wiceprezes i kandydat na prezydenta Kongresu Nowej Prawicy. Ekonomista, prawnik, informatyk, z zawodu adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Ma 40 lat.

Ze względu na wykorzystywanie przez niektórych internautów automatów do głosowania, które w ciągu kilku sekund oddawały dziesiątki tysięcy głosów wypaczając wyniki ankiety, redakcja portalu tvp.info była zmuszona zamknąć głosowanie, za co naszych czytelników serdecznie przepraszamy.

W związku z atakiem uznajemy wyniki poniższej ankiety za nieprawdziwe i niezgodne z tym, jak głosowali nasi czytelnicy.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej