Cyklon Phet zmiótł 170 kutrów

Zaginionych rybaków poszukują żołnierze, nie wiadomo natomiast, czy uda się ich odnaleźć (fot. PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN)

Około 170 pakistańskich kutrów rybackich zaginęło na Morzu Arabskim, bo znalazły się w sąsiedztwie pędzącego z szybkością do 160 kilometrów na godzinę cyklonu Phet. Wiatr i silne opady deszczu docierają już do wybrzeży dwóch pakistańskich prowincji – Sindhu i Beludżystanu. Zagrożona jest też północno-zachodnia cześć Indii.

W akcji poszukiwania zaginionych rybaków bierze udział marynarka wojenna Pakistanu oraz lotnictwo morskie. Władze wydały zakaz wychodzenia w morze jednostek rybackich. Podobne ostrzeżenie wydano także w indyjskim stanie Gudżarat, któremu również zagraża żywioł. Nadejściem cyklonu zagrożona jest także stolica finansowa Pakistanu, miasto Karaczi.

Główne uderzenie żywiołu w ląd spodziewane jest za kilkadziesiąt godzin. Synoptycy przewidują, iż wiatr może wówczas osiągnąć prędkość 180 kilometrów na godzinę. Cyklony formujące się zarówno nad Morzem Arabskim, jak i nad Zatoką Bengalską są stosunkowo częste w tym okresie roku.

W przeszłości żywioł wielokrotnie niszczył osady i miasta zarówno w Pakistanie, jak i na zachodnim oraz wschodnim wybrzeżu Indii. W drugiej połowie maja w wyniku przejścia cyklonu Laila nad wschodnim wybrzeżem Indii kilkadziesiąt tysięcy ludzi utraciło dach nad głową.

źródło:
Zobacz więcej