RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjskie media: Francja i Niemcy wysoko oceniają moskiewskie rozmowy

Angela Merkel i Francois Hollande rozmawiali z Putinem aż 5 godzin (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Angela Merkel i Francois Hollande rozmawiali z Putinem aż 5 godzin (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Cytowani przez rosyjskich dziennikarzy współpracownicy Władimira Putina, Angeli Merkel i Francois Hollande’a zgodnie stwierdzają, że dialog był konstruktywny i ostrożny. Przywódcy trzech krajów rozmawiali przez blisko pięć godzin na temat rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Mają oni w niedzielę kontynuować swoje rozmowy poprzez konsultacje telefoniczne.

Merkel i Hollande rozmawiali z Putinem w trzy pary oczu. Porozumienie jest w trakcie opracowywania

Zakończyły się rozmowy przywódców Niemiec, Francji i Rosji na Kremlu poświęcone sprawie konfliktu na Ukrainie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow...

zobacz więcej

Spotkanie liderów trzech państw zakończyło się uzgodnieniem wstępnych założeń dokumentu, który może być podstawą pokojowego uregulowania ukraińskiego konfliktu.

Jak przypominają rosyjskie media, nad szczegółami pracują teraz eksperci, aby móc przedstawić wszystkim zainteresowanym stronom gotowy projekt do podpisania.

Uwzględnią propozycje Putina?

Telewizja Rossija24 zwraca uwagę na elementy wcześniejszych propozycji prezydenta Władimira Putina, które znaleźć mają się w przygotowywanym dokumencie. Chodzi między innymi o całkowite przerwanie walk i wycofanie ciężkiego sprzęty ze strefy buforowej.

Portal Gazieta.ru dodaje, że w projekcie znajdą się także propozycje prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i nie wykluczone, iż swoje poprawki wniosą także separatyści. Rosyjski portal tłumaczy, że konflikt w Donbasie doszedł do momentu, który mocno zaniepokoił zarówno Europę, jak i Rosję.

„Wojująca Polska”?

Rosyjscy dziennikarze wskazują też na „wojującą postawę” Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które mogą wciągnąć w konflikt z Rosją NATO i Unię Europejską. „Na razie Europa, choć na parę dni oddaliła się od niebezpiecznej granicy nowej wielkiej wojny” - podkreśla portal i ironicznie dodaje, że zapewne do czasu, aż Petro Poroszenko skonsultuje pokojową inicjatywę z Barackiem Obamą.

(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Doradczyni Obamy: to nie jest dobijanie targu z Putinem. McCain: polityka Merkel jak polityka Hitlera

– To co przywieźli do Moskwy liderzy Niemiec i Francji odzwierciedla ich porozumienie z prezydentem Ukrainy; oni nie działają jednostronnie, by...

zobacz więcej

Spotkanie zakończyło się niczym?

Inaczej kremlowskie spotkanie ocenia „Moskiewski Komsomolec”, który sugeruje, że czarne były nie tylko stroje rozmówców, ale również atmosfera spotkania, które zakończyło się niczym.

Podobnie, choć w łagodniejszym tonie opisuje wieczorne rozmowy reporter „Kommiersanta”. W jego ocenie uczestnicy spotkania byli niezbyt zadowoleni z prowadzonego dialogu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej