RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Komorowski stracił, ale i tak wygrałby w pierwszej turze

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory prezydencie odbyły się w lutym, największym poparciem cieszyłby się Bronisław Komorowski. Na obecnego prezydenta głosowałoby 53 proc. ankietowanych, ale jest to o trzy punkty procentowe mniej niż w styczniu – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Wiadomości” TVP1 przez TNS Polska. Na drugim miejscu uplasował się kandydat PiS Andrzej Duda, który podobnie jak przed miesiącem otrzymałby 19 proc. głosów. Pierwszą trójkę zamyka kandydatka SLD Magdalena Ogórek z 5-procentowym poparciem – straciła jeden punkt procentowy.

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Komorowski prezydentem w I turze. Ogórek na podium, wyprzedza Korwin-Mikkego

zobacz więcej

Na czwartym miejscu znalazł się Ryszard Kalisz z 3-procentowym poparciem, który po raz pierwszy znalazł się w sondażu. Lider partii KORWiN Janusz Korwin Mikke uzyskał wynik 2-proc. poparcia, o dwa punkty procentowe mniej niż w styczniu. Dwuprocentowe poparcie ma też Janusz Palikot.

Kandydat PSL Adam Jarubas zyskał jeden punkt procentowy i ma taki sam wynik jak Korwin-Mikke i Janusz Palikot – 2 proc.

Na jeden procent poparcia liczyć mogą pozostali kandydaci: Anna Grodzka i Marian Kowalski. Również 1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że swój głos oddałoby „na kogoś innego”. 11 proc. respondentów wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

Deklaracje udziału w wyborach prezydenckich

Udział w wyborach prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 10 maja, zadeklarowało 57 proc. ankietowanych. 28 proc. na pytanie, czy pójdą na głosowanie, odpowiedziało „raczej tak”. Po 6 proc. „raczej nie” i „zdecydowanie nie”, a 3 proc. nie wie, czy wrzuci kartę do urny.

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek TNS Polska w dniach 4-5 lutego 2015 r. W badaniu uczestniczyło tysiąc dorosłych Polaków. Metodą badania był wywiad telefoniczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej