Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

CBA prześwietla oświadczenia majątkowe Biernata. Wątpliwości budzi luksusowe auto

– Nie mówimy o zarzutach. My nie prowadzimy czynności procesowych czy dochodzeniowo-śledczych – mówił na antenie TVP Info rzecznik CBA Jacek Dobrzyński w komentarzu do doniesień RMF FM na temat „prześwietlania” przez Biuro oświadczeń majątkowych ministra sportu Andrzeja Biernata. Wątpliwości CBA wzbudziły zakupy ministra, w tym luksusowy samochód terenowy. W związku ze sprawą wydano specjalny komunikat w którym czytamy m.in., że „minister Andrzej Biernat nie został poinformowany o jakichkolwiek nieprawidłowościach bądź poproszony o dodatkowe wyjaśnienia”.

Biernat: PO nie wybiera się na wojnę z Kościołem. Ale konwencję antyprzemocową poprze

– To jest apel na który ktoś może zareagować, ale nie każdy musi – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info minister sportu Andrzej...

zobacz więcej

– Warto zauważyć, że taką kontrolę oświadczeń majątkowych, czy analizę i weryfikację oświadczeń prowadzimy wobec wszystkich parlamentarzystów, zarówno posłów jak i senatorów. W przypadku pana ministra Biernata trwa kontrola – mówił rzecznik CBA. Dobrzyński dodał, że „rozpoczęła się ona we wrześniu ubiegłego roku. Planowany termin zakończenia przypada na 30 marca 2015 r.”

Luksusowe auto kupione na kredyt?

Radio RMF FM poinformowało w czwartek, że wątpliwości CBA wzbudziły zakupy ministra, w tym samochód terenowy, na który – jak wskazują cztery oświadczenia majątkowe – nie było go stać. Co więcej, szef resortu sportu miał odmówić złożenia wyjaśnienia w tej sprawie, dlatego Biuro o zgodę na analizę jego konta poprosiło sąd, który wydał zgodę.

Tymczasem – jak dowiedziała się TVP Info – z oświadczeń majątkowych ministra Biernata wynika, że w 2012 roku wziął z banku kredyt w wysokości 100 tys. zł. W uzasadnieniu napisał, że jest to kredyt na spłatę kredytu za samochód.

Andrzej Biernat jest posłem Platformy Obywatelskiej, od listopada jest też pełniącym obowiązki sekretarzem generalnym PO. Urząd ministra sportu pełni od listopada 2013 roku.

teraz odtwarzane
Biernat kupił auto na kredyt? CBA bada oświadczenia majątkowe ministra

Oświadczenie ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata

„Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, podobnie jak inni wysocy urzędnicy państwowi, został poddany standardowej kontroli prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym.

Podczas postępowania kontrolnego zadeklarował pełną otwartość na współpracę.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowali o obowiązujących procedurach w zakresie dostępu do kont bankowych i wystąpili o zgodę do sądu na ujawnienie tajemnicy bankowej, na co sąd wyraził zgodę.

Należy podkreślić, że postępowanie kontrolne jest w toku i minister Andrzej Biernat nie został poinformowany o jakichkolwiek nieprawidłowościach bądź poproszony o dodatkowe wyjaśnienia”.

źródło:
Zobacz więcej