Tworzyli łańcuszki fikcyjnych firm, by nie płacić podatków. Wyłudzili co najmniej 50 mln zł

Funkcjonariusze CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą (fot. policja.pl)

Pięciu mężczyzn, w tym pseudokibica wrocławskiego klubu piłkarskiego – członków gangu, który specjalizował się w przestępstwach gospodarczych zatrzymało CBŚP. Zdaniem śledczych, grupa mogła narazić Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 50 mln zł.

Uwaga na oszustów! Metoda „na wnuczka” staje się sposobem „na policjanta”

Przestępcy udoskonalili metodę „na wnuczka”. Tak jak w ostatnich latach dzwonią do osób starszych najpierw w roli potrzebujących pieniędzy pociech....

zobacz więcej

Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu. Wiadomo, że do tej pory zatrzymano w tej sprawie już w sumie 21 osób; niewykluczone są jednak kolejne zatrzymania.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Katarzyna Balcer, grupa miała charakter multiprzestępczy, a jej członkowie dokonali szeregu przestępstw w różnych krajach.

– Z dotychczasowych ustaleń wynika, że działalność grupy polegała m.in. na tworzeniu łańcuszków fikcyjnych firm, rejestrowanych na terenie Polski, Cypru, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Węgier i innych krajów. Zajmowały się one obrotem paliwami płynnymi, cukrem, katodami miedzianymi i walcówką miedzianą, a także samochodami – przy czym nie były odprowadzane żadne należności z tytułu opłat skarbowych – dodała.

Część zysków lokowali na Cyprze

Zyski były „prane” przy pomocy systemów bankowych i ostatecznie wypłacane w gotówce lub lokowane w bankach na Cyprze. – Dzięki pracy śledczych, część z ustalonych rachunków została już zablokowana – dodała Balcer.

Obecnie zatrzymanym mężczyznom przedstawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz „prania brudnych pieniędzy” wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, za co grozi do 10 lat więzienia. Wobec trzech z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

– Wśród pięciu zatrzymanych jest pseudokibic wrocławskiego klubu piłkarskiego, u którego policjanci znaleźli m.in. narkotyki, maczetę oraz kominiarki – dodała Balcer.

źródło:

Zobacz więcej