RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pracownikom wszczepiono czipy. Otwierają drzwi bez kluczy, mają zaskakujące możliwości

Czipy mają pomóc pracownikom m.in w obsłudze urządzeń biurowych (fot. pixabay.com)

Mogą otwierać drzwi, uruchamiać urządzenia biurowe, dawać dostęp do komputera – szwedzka firma Epicenter postanowiła wszczepiać swoim pracownikom czipy. Są montowane tylko chętnym, ale zainteresowanych nie brakuje.

Nanoroboty przyszłością medycyny? Mają podawać leki prosto do mózgu

Mikroskopijne roboty mogą wkrótce pomóc w leczeniu pacjentów wymagających niezwykle precyzyjnych operacji i dawkowania leków. Jak donosi CNN,...

zobacz więcej

Siedzibę sztokholmskiej firmy odwiedził reporter BBC. Mało kto używa tam kluczy, haseł czy kart dostępu. Wielu pracowników postanowiło bowiem wszczepić sobie w dłoń niewielki czip. Dzięki temu ruchem ręki mogą otworzyć drzwi, uruchomić drukarkę, zalogować się do komputera itp.

Czip pozwala także na łatwe wymienianie się danymi: zamiast dawania komuś wizytówki wystarczy zbliżyć telefon do dłoni i wszystkie informacje zostaną przekazane rozmówcy. Wkrótce czipy będą także umożliwiać dokonywanie płatności w biurowej stołówce czy automatach z napojami.

– Jeżeli pokażemy, że wcale nie jest to skomplikowane, że czyni nasze życie łatwiejszym, ludzie powitają ten sprzęt z otwartymi rękami – chwali czipy Hannes Sjoblad, jeden z pomysłodawców ich stosowania wśród pracowników Epicenter.

Czip ułatwi życie?

W Epicenter na wszczepienie czipa zdecydował się także reporter BBC. Zabieg wykonał tatuażysta. – Na początku masował mi skórę między kciukiem i palcem wskazującym oraz nałożył środek dezynfekcyjny. Powiedział żebym wziął głęboki oddech, gdy będzie wszczepiać czip. Był moment bólu, nie większy niż przy zwykłym zastrzyku. Później nakleił mi na dłoń plaster – opowiada.

Szwedzi nie są jednak pierwszymi, którzy wszczepiają czipy ludziom. Wcześniej robił to m.in. Mark Gasson, naukowiec z Uniwersytetu w Reading. Od końca lat 90. montuje ochotnikom pod skórą niewielkie urządzenia. Portal The Upcoming przypomina jego wypowiedzi, według których wkrótce implanty staną się tak użyteczne i rozpowszechnione, że niekorzystanie z nich będzie po prostu niewygodne, tak jak to miało miejsce w przypadku telefonów komórkowych.

źródło:
Zobacz więcej