RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajne porozumienie amerykańskich gigantów. Będą płacić, by uniknąć blokady reklam

Google, Microsoft oraz Amazon podpisały tajne porozumienie z producentem programu AdBlock. (fot. materiał prasowe/pixabay.com)
Google, Microsoft oraz Amazon podpisały tajne porozumienie z producentem programu AdBlock. (fot. materiał prasowe/pixabay.com)

Koncerny Google, Microsoft oraz Amazon podpisały tajne porozumienie z producentem programu AdBlock – firmą Eyeo. Konkretna kwota, którą zapłacili giganci nie jest znana. AdBlock jest rozszerzeniem przeznaczonym do przeglądarek Chrome oraz Firefox, które pozwala na blokowanie reklam na stronach wyświetlanych przez użytkowników.

Windows 10: będzie darmowa aktualizacja dla użytkowników systemów Windows 7 i 8.1

Windows 10 będzie darmowy dla posiadaczy oryginalnych systemów operacyjnych Windows 7 lub Windows 8.1 – poinformował Microsoft na specjalnie...

zobacz więcej

Producent programu AdBlock zarabia na wpisywaniu konkretnych adresów internetowych na tzw. „białą listę”. Strona, która się znajdzie na tej liście nie podlega blokadom, które oferuje firma Eyeo. W przypadku małych firm, by się na niej znaleźć – wystarczy spełnić szereg warunków, m.in. nie zamieszczając agresywnych reklam.

Na razie nie wiadomo, ile zapłaciły koncerny za możliwość omijania ich stron przez AdBlock – udało się jedynie potwierdzić informację o zawarciu porozumienia – poinformował „Financial Times”.

Duże koncerny muszą płacić

Koncerny takie, jak Google, Microsoft czy Amazon, by znaleźć się na liście – muszą jednak zapłacić. Wysokość opłat nie jest znana – jest negocjowana za każdym razem oddzielnie.

Producentem programu na razie odmówił komentarza. Google i Amazon również nie skomentowały całej sytuacji. Microsoft oświadczył tajemniczo, że zawsze będzie „dawał swoim użytkownikom możliwość wyboru w kwestii reklam”.

źródło:
Zobacz więcej