„Zaczyna się koszmar”. Dżihadyści obcięli głowę drugiemu z porwanych Japończyków

Terroryści opublikowali nagranie w sobotę wieczorem

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) opublikowali w sobotę wieczorem wideo, na którym mówią, że ścięli głowę japońskiemu zakładnikowi Kenji Goto. Egzekucję potępili prezydenci USA i Francji: Barack Obama i Francois Hollande oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Kurdowie wyparli dżihadystów z Kobane. Po czterech miesiącach ciężkich walk

Siły syryjskich Kurdów, wspierane przez lotnictwo międzynarodowej koalicji, wyparły dżihadystów Państwa Islamskiego z Kobane na północy kraju –...

zobacz więcej

Nagranie pokazuje zakapturzonego mężczyznę stojącego nad klęczącym Japończykiem Goto z nożem na jego gardle.

Mężczyzna na wideo zwraca się do premiera Japonii Shinzo Abego ze słowami: – Z powodu twej lekkomyślnej decyzji o udziale w wojnie nie do wygrania ten nóż zabije nie tylko Kenji, lecz wkrótce spowoduje rzeź, gdziekolwiek znajdują się twoi ludzie. Zaczyna się koszmar dla Japonii. Następny kadr przedstawia bezgłowe zwłoki mężczyzny.

Nagranie prawdopodobnie jest autentyczne.

20 stycznia Państwo Islamskie opublikowało film z dwoma Japończykami, Haruna Yukawą i korespondentem wojennym Kenji Goto. Terroryści grozili im śmiercią jeżeli w ciągu trzech dni nie otrzymają 200 mln dolarów.

Pierwszy z mężczyzn został stracony w zeszły weekend.

Niebezpieczny rejon

W niewoli dżihadystów pozostaje m.in. fotoreporter z Wielkiej Brytanii John Cantlie, który pojawił się w kilku filmach propagandowych IS, a także 26-letnia Amerykanka uprowadzona w zeszłym roku w Syrii. Jej personalia zostały utajnione na prośbę władz USA.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z sunnickiej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA.

„To, co oglądaliście dotąd, było niczym”. Państwo Islamskie zapowiada kolejne ataki

Organizacja Państwo Islamskie (IS) wezwała w poniedziałek swych zwolenników do przeprowadzenia kolejnych ataków na Zachodzie. Pochwaliła ataki...

zobacz więcej

USA deklarują zdecydowane działania

– Stany Zjednoczone potępiają odrażające morderstwo japońskiego obywatela i dziennikarza Kenji Goto przez terrorystyczne ugrupowanie IS – głosi oświadczenie Baracka Obamy opublikowane przez Biały Dom.

– Wspólnie z szeroką koalicją sojuszników i partnerów, Stany Zjednoczone będą nadal podejmować zdecydowane działania mające na celu osłabienie i ostateczne zniszczenie IS – dodał amerykański prezydent.

Francja solidarna „w tej nowej próbie”

Prezydent Francji Francois Hollande wyrażając „najsilniejsze z możliwych” potępienie „brutalnego mordu obywatela Japonii Kenji Goto” zapewnił solidarność Francji z Japonią „w tej nowej próbie”. – Oba nasze kraje będą nadal współdziałać na Bliskim Wschodzie w celu eliminacji ugrupowań terrorystycznych – głosi oświadczenie opublikowane przez urząd prezydencki.

„IS jest wcieleniem zła”

Brytyjski premier David Cameron określił egzekucję japońskiego zakładnika jako „straszliwą” i „niemożliwą do wyrażenia”. „Przypomina nam to jeszcze raz, że IS jest wcieleniem zła, bez poszanowania dla życia ludzkiego” – podkreślił Cameron. Wcześniej brytyjskie władze informowały, że Londyn wymienia informacje z Tokio na temat postępowania wobec IS i problemu przetrzymywanych przez tą organizację zakładników.

źródło:
Zobacz więcej