RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Podejrzany ws. zabójstwa Jarosława Ziętary został zwolniony z aresztu

Były senator Aleksander G., podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, w sobotę został zwolniony z aresztu – poinformowała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej krakowska Prokuratura Apelacyjna.

Jest wniosek o zwolnienie z aresztu Aleksandra G. Świadek zmienił zeznania ws. zabójstwa Ziętary?

Aleksader G., podejrzany o nakłanianie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, może wyjść na wolność. Jego obrońca złożył wniosek...

zobacz więcej

Aleksander G. opuścił areszt śledczy w Krakowie w sobotę po godz. 13. Przy wyjściu powiedział dziennikarzom, że jest niewinny i nie wie nic o śmierci Jarosława Ziętary.

Wniosek o jego zwolnienie złożył w piątek obrońca, a prokuratura przychyliła się do niego.

Wobec Aleksandra G. prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policyjny oraz poręczenie osoby godnej zaufania.

- Uznaliśmy, że na tym etapie śledztwa nie ma potrzeby stosowania izolacji wobec Aleksandra G. Zastosowaliśmy wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz dozór policyjny. Uznaliśmy, że to wystarczające – powiedział na antenie TVP Info Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Uznaliśmy, że na tym etapie śledztwa nie ma potrzeby stosowania izolacji wobec Aleksandra G.

Jest wniosek o zwolnienie z aresztu Aleksandra G. Świadek zmienił zeznania ws. zabójstwa Ziętary?

Aleksader G., podejrzany o nakłanianie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary, może wyjść na wolność. Jego obrońca złożył wniosek...

zobacz więcej

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym „Gazety Poznańskiej” (wcześniej „Wprost” i „Gazety Wyborczej”). Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy. Obecnie śledztwo w sprawie jego zabójstwa prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Były senator Aleksander G. został zatrzymany na początku listopada 2014 r. i usłyszał zarzut podżegania do zabójstwa Ziętary. Mogło to mieć związek z zainteresowaniami w ramach dziennikarstwa śledczego Ziętary różnego rodzaju działalnością gospodarczą, w tym szarą strefą. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Został aresztowany na trzy miesiące – do 4 lutego.

W poniedziałek 26 stycznia z aresztu zwolnieni zostali podejrzani o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza Mirosław R. i Dariusz L. Jak informował wówczas prowadzący śledztwo Piotr Kosmaty, prokuratura zebrała wystarczający materiał dowodowy, w tym z zeznań świadków i dokumentów, i na tej podstawie uznała, że ich dalszy pobyt w areszcie nie jest już konieczny. Media spekulowały, że przyczyną zwolnienia jest wycofanie zeznań przez świadków.

źródło:
Zobacz więcej