Waszczykowski: rosyjscy obywatele muszą ponieść konsekwencje imperialnej polityki Putina

– Sankcje wobec Rosji powinny objąć istotną część społeczeństwa. Nie rozumiem, dlaczego rosyjscy sportowcy i przedstawiciele kultury uczestniczą w międzynarodowych imprezach, a dzieci rosyjskich obywateli studiują na Zachodzie, kiedy tysiące rosyjskich żołnierzy strzelają do Ukraińców – powiedział Witold Waszczykowski z PiS w programie „Gość poranka” TVP Info.

Unia Europejska, podczas spotkania szefów MSZ, zdecydowała w czwartek o wydłużeniu sankcji wobec Rosji do września oraz wprowadzeniu nowych restrykcji. Rozszerzona lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma być gotowa do 9 lutego.

Brzeziński o sankcjach dla Rosji: stawka jest rzeczywiście duża, to stabilność Europy

Decyzję Unii Europejskiej o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, by ukarać ją w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy, pochwalił prof. Zbigniew...

zobacz więcej

„Nie przekreślajmy dorobku stu kilkudziesięciu lat prawa międzynarodowego”

Waszczykowski stwierdził w TVP Info, że Władimir Putin dostał od Unii czas w prezencie. – To jest tylko zapowiedź rozszerzenia sankcji, w zasadzie dyplomatycznych. Putin ma kolejne tygodnie na realizację swoich planów na Ukrainie – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych.

Prowadząca program Karolina Lewicka zapytała Waszczykowskiego, co by zrobił, gdyby przez pół godziny był dyktatorem Europy. Polityk PiS odpowiedział, że prezydent Rosji przede wszystkim powinien otrzymać czytelny sygnał polityczno-dyplomatyczny. – Agresja i siłowa zmiana granic są nie do zaakceptowania – przyznał.

– Meandry wokół akceptowania aneksji Krymu, czy utrzymanie obecnej sytuacji w Donbasie jest przekreśleniem dorobku stu kilkudziesięciu lat prawa międzynarodowego, bo od około stu lat staraliśmy się wyeliminować wojnę i siłę jako element rozwiązujący spory i regulowanie granic – dodał Waszczykowski.
teraz odtwarzane
„Nie przekreślajmy dorobku stu kilkudziesięciu lat prawa międzynarodowego”

Ukraińscy studenci do Rosjan: walczmy na olimpiadach naukowych, a nie w Donbasie

– Sprawdzajcie to, co słyszycie. Wątpcie w to, co widzicie – apelują studenci ukraińskich uczelni do żaków z rosyjskich uniwersytetów z...

zobacz więcej

„Dlaczego rosyjscy sportowcy uczestniczą w międzynarodowych imprezach?”

Były wiceszef polskiej dyplomacji powiedział, że oprócz dyplomatycznych nacisków, powinno się karać Rosję sankcjami. – Jeśli nastąpiła zbrodnia, to musi być kara. Sankcje będą skuteczne dopiero wtedy, jeśli dotkną rosyjskie społeczeństwo. Ono musi poczuć cenę imperialnej polityki Putina – wyjaśnił Waszczykowski.

Według polityka PiS sankcje nie są przestrzegane przez Zachód. – Mimo zakazu podróżowania dla polityków rosyjskich oni są przyjmowani przez zachodnich dyplomatów, na przykład we Francji. To jest nie dopuszczalne – powiedział Waszczykowski.

Dodał, że sankcje wobec Rosji powinny objąć istotną część społeczeństwa. – Nie rozumiem, dlaczego rosyjscy sportowcy i przedstawiciele kultury uczestniczą w międzynarodowych imprezach, a dzieci rosyjskich obywateli studiują na Zachodzie, kiedy tysiące rosyjskich żołnierzy strzelają do Ukraińców – stwierdził.


Zobacz cały program „Gość poranka” TVP Info

źródło:
Zobacz więcej