RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jest podejrzany o planowanie zamachów na „Charlie Hebdo”. Został zatrzymany w Bułgarii

Najnowsze

Popularne

Planował zamachy w Paryżu oraz próbował przedostać się do Syrii, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Fritz-Joly Joachin został zatrzymany w Bułgarii. Francuskie władze postawiły mu w czwartek zarzuty.

Przerzucali terrorystów do Syrii. Dżihadystyczna siatka rozbita we Francji

Francuska policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o udział w islamistycznej siatce terrorystycznej. Dokonano tego w mieście Lunel w pobliżu...

zobacz więcej

Przedstawiciele francuskich służb bezpieczeństwa poinformowali, że będzie pozbawiony wolności co najmniej przez cztery miesiące.

Zatrzymano go w Bułgarii 1 stycznia, kiedy próbował przedostać się do Turcji. Francuska policja uważa, że 29-letni Joachin był wspólnikiem Saida i Cherifa Kouachich, którzy odpowiadają za przeprowadzony 7 stycznia zamach na redakcję paryskiego tygodnika satyrycznego. Zginęło wówczas 12 osób.

W drodze do Syrii

Pochodzący z Haiti Joachin potwierdził przed bułgarskim sądem, że kontaktował się z Cherifem Kouachim, lecz dodał, że były to wyłącznie „kontakty biznesowe” i nic nie wiedział o planowanym przez braci ataku terrorystycznym.

Francuzi przekonują, że Joachin poza planowaniem zamachów chciał dołączyć w Syrii do walczących tam islamistów. Odpowiadając na zarzuty tłumaczył, że chciał pojechać do Turcji na wakacje i nie miał w planach wyjazdu do Syrii.

Zamachy w Paryżu były najtragiczniejszymi w skutkach atakami we Francji od kilkudziesięciu lat i wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na świecie. 7 stycznia w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” bracia Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej