SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Gorbaczow o konflikcie USA z Rosją: „zimna wojna” może przerodzić się w „gorącą”

Gorbaczow stwierdza, że „zimna wojna” już trwa i nie wyklucza, że może się ona przerodzić w „gorącą” (fot. eng.mil.ru)
Gorbaczow stwierdza, że „zimna wojna” już trwa i nie wyklucza, że może się ona przerodzić w „gorącą” (fot. eng.mil.ru)

Michaił Gorbaczow ostrzega przed wybuchem globalnego konfliktu zbrojnego. Były przywódca ZSRR w wywiadzie dla agencji Interfax stwierdził, że Ameryka już wciągnęła Rosję w „zimną wojnę”, która może wkrótce przerodzić się w „gorącą”.

Gorbaczow w Berlinie: jesteśmy na krawędzi nowej zimnej wojny

zobacz więcej

Zdaniem Gorbaczowa, zachodni politycy „całkowicie potracili głowy”, mówiąc wciąż o nowych sankcjach wobec Rosji. – Ameryka to już zupełnie zabłądziła w dżungli i nas też tam ciągnie – cytuje wypowiedź byłego prezydenta ZSRR agencja Interfax.

Gorbaczow stwierdza, że „zimna wojna” już trwa i nie wyklucza, że może się ona przerodzić w „gorącą”.

– Obawiam się, że oni mogą zaryzykować – dodaje, wskazując na USA. Już wcześniej Michaił Gorbaczow ostrzegał przed wybuchem w Europie konfliktu zbrojnego i wzywał kraje Unii Europejskiej do zdjęcia sankcji z Rosji, a także wsłuchania się w słowa Władimira Putina.

Deputowani chcą oddać Gorbaczowa pod sąd za rozpad ZSRR

Michaiła Gorbaczowa chce postawić przed sądem grupa rosyjskich deputowanych. Parlamentarzyści złożyli już wniosek do prokuratury o uznanie rozpadu...

zobacz więcej

Gorbaczow w Berlinie

Tak było m.in. w listopadzie 2014 r. w Niemczech podczas obchodów 25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego.

Michaił Gorbaczow zarzucił wtedy Zachodowi, a w szczególności Stanom Zjednoczonym, że nie dotrzymały umów zawartych po 1989 roku. Jak powiedział, Zachód ogłosił się zwycięzcą zimnej wojny i wykorzystał osłabienie Rosji. Jego zdaniem wydarzenia ostatnich miesięcy są rezultatem krótkowzrocznej polityki i ignorowania interesów partnera.

Gorbaczow ocenił, że już w latach 90. Zachód zaczął podkopywać zaufanie, które wcześniej umożliwiło pokojową rewolucję w Europie. Jako przykład podał rozszerzenie NATO, wojnę w Jugosławii czy plany budowy tarczy antyrakietowej.

Ostrzegł także, że Zachód stawia pod znakiem zapytania wszystko, co udało się dotychczas osiągnąć w relacjach z Rosją. Powiedział, że jesteśmy na progu nowej zimnej wojny.

źródło:
Zobacz więcej