RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łapią najgroźniejszych przestępców. „Wiadomości” przyjrzały się pracy tzw. łowców cieni

Są nazywani „łowcami cieni”. Ich zadaniem jest odszukanie najgroźniejszych przestępców. To specjalna grupa Centralnego Biura Śledczego Policji. Bandytów odnajdują nie tylko w kraju. Wielu ukrywa się latami za granicą. Zmieniają nazwiska, robią operacje plastyczne. Ale specgrupa czyha wszędzie, nawet tam, gdzie przestępcy wiodą swoje luksusowe życie. „Wiadomości” TVP1 przyjrzały się pracy tzw. łowców cieni.

Metoda na „dopały”, czyli „Wiadomości” na tropie taksówkowej mafii

Czy wiecie, co to są „dopały”? My też do niedawna nie wiedzieliśmy. A to źle, bo ta niewiedza może być akurat bardzo kosztowna. Otóż to małe...

zobacz więcej

Ci ludzie pracują 24 godziny na dobę. Tropią tylko najpoważniejszych przestępców z policyjnej tzw. top listy. Gdy spływa informacja, że człowiek poszukiwany za zabójstwo odwiedził jedną z warszawskich kamienic, nie ma czasu na analizę i trzeba to jak najszybciej sprawdzić. Robią to tzw. łowcy cieni.

Tylko zdjęcie

– Zawsze mamy do czynienia z osobą, której nigdy nie widzieliśmy. Gdy rozpoczynamy działania, mamy tylko zdjęcie – tłumaczy „Wiadomościom” oficer CBŚP.

Kogo szukają? Karol Kupiec to najmłodszy z policyjnej top listy, podejrzany o zabójstwo kibica Korony Kielce; Marian Ozga – oblał benzyną i podpalił własną siostrę; Szarani Ahmatov – poszukiwany za rozbój i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Na liście są też liderzy zorganizowanych grup przestępczych, narkotykowi hurtownicy, mafijni zabójcy, którzy ukrywają się na całym świecie.

Przerwanie błogostanu

– W pewnym momencie przerywamy im życie w błogostanie i przypominamy, gdzie jest ich miejsce. Nikt z listy nie może czuć się bezpiecznie. Wcześniej czy później przyjdziemy po nich – nie pozostawia wątpliwości oficer z grupy.

Paradoksalnie ci, którzy ukrywali się wiele lat, w momencie zatrzymania najczęściej czują... ulgę, bo ciągle uciekanie to męka. W 2014 roku tzw. łowcy cieni wyeliminowali 30 najgroźniejszych przestępców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej