RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aloha, Kosmos i Lewy Sierpowy. Wegański baton z manufaktury

Batony produkowane przez zmianyzmiany.pl są w stu procentach wegańskie (fot.mat.pras.)
Batony produkowane przez zmianyzmiany.pl są w stu procentach wegańskie (fot.mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Manufaktura Agaty i Filipa mieści się w Czeskiej Wsi pod Opolem. To właśnie tam powstają wegańskie batony. Ich nazwy – Aloha, Lewy Sierpowy czy Kosmos inspirowane są – jak mówią właściciele marki Zmiany Zmiany – m.in. podróżami i długimi nocnymi rozmowami.

Polskie wałki do ciasta podbijają świat

– Kiedy zaczynałam, moi znajomi trochę się ze mnie naśmiewali, że graweruję kuchenne wałki. Nikt nie wierzył, że mi się uda – mówi projektantka...

zobacz więcej

Tworząc markę Zmiany Zmiany Filip Stefański inspirował się postacią Willy’ego Wonki z książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Fabryka słodyczy – to było jego marzenie. Do wspólnego biznesu namówił znajomą - Agatę Golonkę. We wrześniu 2014 powstała ich manufaktura. – Batony są jedną z najlepszych rzeczy na świecie. Jeśli jednocześnie mogą być zdrowe, smaczne i dodawać dużo energii to, dlaczego nie spróbować pokazać światu własnej wersji? Mieliśmy wystarczająco dużo zapału, żeby zaryzykować. W Polsce nikt do tej pory się tym nie zajmował, więc postanowiliśmy być tymi pierwszymi – opowiada Agata.

Za projekt opakowań i oprawę graficzną odpowiada Łukasz Hajduk z Unisono Design. Agata przyznaje, że inspiracji było wiele. – Od długich nocnych rozmów, czasu spędzanego z przyjaciółmi, po poranne spacery i obcowanie z budzącymi się do życia miastami. Od filmów, głośnej muzyki, i dobrych książek po czarno-białe zdjęcia naszych dziadków. Od przyjaciół, którzy robią niesamowite rzeczy, po nieznajomych, którzy uśmiechają się do nas na ulicy, od morza po góry – wylicza.

Lojalność przez telefon, czyli aplikacja z pieczątkami

– Zbieranie pieczątek jest fajne, ale kartoniki już nie. Gubią się, niszczą albo zapodziewają, kiedy są najbardziej potrzebne – mówi portalowi...

zobacz więcej

Bez cukru i ulepszaczy

Batony są w stu procentach wegańskie. W ich składzie można znaleźć nierafinowany olej kokosowy, a używane do ich produkcji daktyle pochodzą z ekologicznych upraw. Inne tajne składniki to figi, nerkowce, słonecznik, migdały, płatki kokosowe, jagody goji, kakao. Nie ma w nich cukru, słodzików, syropu glukozowego, polepszaczy smaku, utwardzonego tłuszczu, środków przedłużających przydatność do spożycia. – Chcemy przede wszystkim zaprezentować pewną alternatywę i pokazać, ze można inaczej. W przypadku batonów można zdrowo, smacznie i bez zbędnych dodatków. Dieta roślinna jest jednym z fundamentów tego, jak patrzymy na świat. Przy okazji biznesu zdecydowanie nie chcieliśmy z tego rezygnować – mówi Agata.

W ofercie Zmiany Zmiany znajdują się trzy batony – kokosowy Aloha, Lewy Sierpowy z jagodami goji oraz czekoladowy Kosmos. Nazwy batonów również nie są przypadkowe. – Te nazwy są dla nas czymś więcej tylko literami ułożonymi w odpowiedniej kolejności. To wycieczki, to osoby, rozmowy, obrazy, emocje. Aloha to podróże, wakacje, radość, zabawa z przyjaciółmi. Kosmos to gwiaździste niebo obserwowane z dala od miejskich świateł. Lewy Sierpowy to siła, która pomaga, gdy dzień chce nas rozłożyć na łopatki – wyjaśnia.

Batony powstają w Czeskiej Wsi pod Opolem (fot.mat.pras)
Batony powstają w Czeskiej Wsi pod Opolem (fot.mat.pras)

Nakręcone gotowanie, czyli kulinarny wideoblog

– Przygoda z blogiem zaczęła się od potrzeby podzielenia się przepisami ze znajomymi. Dopiero po pewnym czasie okazało się, że to również dobry...

zobacz więcej

„Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście”

Batony powstają w Czeskiej Wsi pod Opolem. Właściciele zmianyzmiany.pl udowadniają, że nie trzeba mieszkać w wielkim mieście by produkować coś, co się sprzedaje i mieć nabywców. Licząca ok. 500 mieszkańców wieś stała się najlepszym miejscem na rozpoczęcie własnego biznesu. Czy ten biznes się opłaca? – Nasze finansowe wymagania nie są wygórowane. Batony zapewniają nam przede wszystkim to, co jest w naszym życiu najważniejsze - dają nam satysfakcję, energię, radość z tego, co robimy. Jesteśmy nadal w fazie nieustannego rozwoju, gdzie na realizację każdego nowego pomysłu, musimy mieć przygotowany odpowiednio duży worek pieniędzy. Inwestycje to nierozłączna część każdego biznesu, więc tylko cieszymy się, że mamy co zmieniać. Widzimy w tym naszym batonowym biznesie solidny potencjał na to, aby za jakiś czas żyło się dobrze i starczało na realizacje wielu marzeń. Trzymamy się więc obranego kursu i robimy to jak najlepiej – tłumaczy.

Przyznaje, że batony spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. – Dzięki temu nasza manufaktura produkuje je w tysiącach w skali miesiąca – mówi Agata. Gdzie można je kupić? – W sklepach ze zdrową żywnością, wege knajpach, kawiarniach. To byli nasi pierwsi klienci. Bardzo szybko jednak batonami zainteresowały się sklepy internetowe i miejsca takie jak fitnessy, centra wspinaczkowe, centra jogi. Staramy się też regularnie odwiedzać targi żywności i imprezy plenerowe w całej Polsce – wylicza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej