„Płomień pamięci” w oknie kancelarii premier Kopacz

Premier zapaliła symboliczną świecę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Ewa Kopacz zapaliła we wtorek o godz. 18 w oknie swojej kancelarii świecę na znak solidarności z ofiarami Zagłady. 27 stycznia – w 70. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Inicjatorem akcji „Płomień pamięci” jest Fundacja Shalom. Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc pamięci i symbolem ludobójstwa. Był obozem zagłady dla ponad miliona Żydów europejskich oraz miejscem cierpienia i śmierci setek tysięcy przedstawicieli wielu narodów Europy.

Przez pierwsze miesiące istnienia obozu ginęli w nim polscy więźniowie polityczni, następnie po złamaniu przez III Rzeszę Paktu Ribbentrop - Mołotow, również jeńcy radzieccy. Jest wielkim cmentarzem bez grobów - przypomina CIR w komunikacie.

Główną ceremonię rocznicowych obchodów zorganizowano przy bramie głównej obozu Auschwitz II-Birkenau. Wzięło w niej udział około 300 byłych więźniów obozu oraz przedstawiciele kilkudziesięciu państw, w tym m.in. prezydent Francji Francois Hollande, prezydent Niemiec Joachim Gauck, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

źródło:

Zobacz więcej