RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie zaprosili rodziny Pileckiego na uroczystości w Auschwitz. „Zapraszaliśmy tych, którzy się zgłosili”

Rotmistrz Witold Pilecki (fot. Wikimedia)
Rotmistrz Witold Pilecki (fot. Wikimedia)

– Rodzina rotmistrza Pileckiego nie weźmie udziału w uroczystościach wyzwolenia Auschwitz – powiedział Sławomir Nitras, doradca premier Ewy Kopacz. Żaden z członków rodziny nie został zaproszony na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie Witold Pilecki organizował ruch oporu, a potem pisał jako jeden z pierwszych raporty z obozu. Nitras dodał, że kancelaria premiera nie czuje się odpowiedzialna za całą sprawę.

Głód, mróz, samotność i strach. Wspomnienia byłych więźniów z Auschwitz-Birkenau

zobacz więcej

Doradca premier Kopacz przyznał, że dowiedział się o całej sprawie rano, podczas wywiadu dla radiowej Trójki. – Źle się stało – mówił w Trójce Nitras i obiecał interwencję w tej sprawie. Dodał, że jeżeli w tej sprawie nie uczyniono czegoś, co powinno było się uczynić, należy to naprawić i przeprosić.

Zaproszenie przyszło za późno

Sławomir Nitras relacjonował, że „niezwłocznie, po audycji” zdobył telefon do syna rotmistrza, Andrzeja Pileckiego i zaproponował mu i jego siostrze Zofii przewiezienie samochodem kancelarii premiera na uroczystości w Auschwitz. Dodał, że wystąpiono też do dyrekcji Muzeum o zarezerwowanie miejsc. – Była godzina 10.00, wystarczająco czasu, żeby dojechać. Wiemy, że to tryb nagły, ale nie wiedzieliśmy o tym – mówił Nitras. Relacjonował, że Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz odpowiedzieli, że jest już za późno i nie skorzystają z propozycji. Sławomir Nitras oświadczył, że kancelaria premiera nie czuje się odpowiedzialna za całą sprawę, gdyż nie jest organizatorem uroczystości.

Organizatorzy: zapraszaliśmy tych, którzy się zgłosili

Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński powiedział, że na uroczystości „zapraszani byli przede wszystkim więźniowie oraz wiele osób, które się zgłaszały”, że chcą uczestniczyć w uroczystościach. – Dzieci różnych byłych więźniów, wnuki, wdowy, rodziny to są setki tysięcy osób. Jeśli ktoś się zgłaszał, staraliśmy się w ramach wąskiej puli go umieszczać. Trudno, żeby rozesłać setki tysięcy zaproszeń – mówił dyrektor. Dodał, że organizatorzy nie chcieli wybierać, kogo zaprosić, a kogo nie.

Sama się nie zaproszę

W rozmowie z radiem RMF FM Zofia Pilecka, córka rotmistrza, przyznała, że powinna być obecna na wtorkowych uroczystościach w Auschwitz.

– Powinnam tam być, ale nie mogę zapraszać się sama – powiedziała Zofia Pilecka. – Żal miałam kiedyś. Od lat nie dostaję żadnych zaproszeń. W związku z tym przyzwyczaiłam się – dodała.

– Formalne zaproszenia na obchody otrzymali ci, którzy przeżyli obóz, a także weterani, którzy go wyzwalali – tak o zaproszeniach na oficjalne obchody w Auschwitz powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Oficjalne obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu rozpoczną się o 15.30. Będzie w nich brać udział kilkanaście głów państw. Polskę będą reprezentowali prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Ewa Kopacz. Podczas uroczystości przemówienia wygłaszać będą byli więźniowie.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej, a także organizatorem konspiracji w obozie Auschwitz-Birkenau. Został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej