RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hakerzy zablokowali Facebooka na kilkadziesiąt minut? Portal zaprzecza

Portale społecznościowe stały się celem ataku hakerskiego (fot. freeimages.com/Facebook)
Portale społecznościowe stały się celem ataku hakerskiego (fot. freeimages.com/Facebook)

Problemy z dostępem do serwisów społecznościowych Facebook, Instagram i Tinder wystąpiły we wtorek rano na świecie. Strony nie działały przez kilkadziesiąt minut. Do ataku hakerskiego przyznała się grupa Lizard Squad, ale Facebook zaprzeczył, że za problemy odpowiadają piraci. Przyczyną kłopotów miał być błąd wewnętrzny oprogramowania.

„404 – samolotu nie znaleziono”. Zhakowano stronę linii Malaysia Airlines

„Cyber Kalifat” atakuje. Oficjalna strona linii lotniczych Malaysia Airlines została zhakowana przez grupę „Lizard Squad”. Po wpisaniu w...

zobacz więcej

Kłopoty z dostępem trwały według różnych źródeł od 40 minut do godziny. Gdy Facebook znowu działał, w Azji niektórzy użytkownicy skarżyli się, że strona wolno się ładuje – pisze AP.

Informacje o awarii Facebooka i Instagramu były rozpowszechniane na konkurencyjnym mikroblogowym portalu Twitter; użytkownicy używali hashtaga #Facebookdown. Jak pisze agencja EFE, frustrację niektórych internautów pogłębiał fakt, że do awarii doszło w czasie, gdy nadchodząca nad wschodnie wybrzeże USA potężna śnieżyca zmusiła tysiące ludzi w sześciu stanach do pozostania w domach.

Grupa pod nazwą „Brygada Jaszczura” zamieściła na Twitterze krótki komunikat, w którym twierdziła, że udało im się czasowo zablokować działanie m.in. Facebooka i serwisu Instagram.

Jednak największy portal społecznościowy na świecie poinformował w oświadczeniu, że we wtorek wystąpił błąd wewnętrznego oprogramowania sieci. Facebook zapewnia, że problemy z dostępem „nie były wynikiem ataku”. Kłopoty „nastąpiły, gdy wprowadziliśmy zmianę, która wpłynęła na nasze systemy konfiguracyjne” – twierdzą przedstawiciele portalu.

Problemy z serwisem społecznościowym wystąpiły m.in. w USA, Europie, Azji i Australii. W Polsce główna strona Facebooka nie odświeżała się lub nie można było na nią wejść. Nie działały też aplikacje na smartfony, w tym Facebook Messenger.


PlayStation i Xbox Live na celowniku hakerów

Radość Kim Dzong Una była krótka – hakerzy znowu odcięli Koreę Północną od internetu

Północnokoreańscy internauci mają powody do narzekań. Po raz drugi w krótkim czasie kraj został odcięty od dostępu do internetu. Poinformowała o...

zobacz więcej

Niedostępna była też należąca do tego portalu społecznościowego aplikacja Instagram, umożliwiająca robienie zdjęć, ich obróbkę i udostępnianie.

Facebook ma ok. 1,35 mld użytkowników na całym świecie, a Instagram ok. 300 mln. Facebook kupił Instagram w 2012 r.

Agencja AP pisze, że najpewniej była to najpoważniejsza awaria Facebooka od 24 września 2010 r., gdy serwis był niedostępny przez ok. 2,5 godziny.

Lizard atakował już wcześniej

Hakerzy z grupy Lizard Squad wcześniej wzięli na siebie odpowiedzialność za sparaliżowanie serwerów Xbox i Playstation.

Ta sama grupa hakerów zablokowała też w poniedziałek stronę internetową linii lotniczych Malaysia Airlines. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu www.malaysiaairlines.com, użytkownicy widzieli stronę z czarnym tłem, zdjęciem jaszczurki i napisem:„404 – samolotu nie znaleziono”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej