RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy muzułmanie potępiają zbrodnie Państwa Islamskiego. „W naszej grupie nie ma nikogo, kto popierałby ISIS”

Polscy muzułmanie potępili okrucieństwo Państwa Islamskiego (fot. flickr.com/Artur Nowacki)

Mieszkający w Polsce muzułmanie odcinają się od brutalnych praktyk stosowanych przez bojowników Państwa Islamskiego. Popierają ich katolicy. W specjalnym oświadczeniu przygotowanym na obchodzony dziś 15 Dzień Islamu w Kościele katolickim obie grupy występują przeciwko zabijaniu w imię religii. Swój głos opublikowali na zorganizowanej w Warszawie konferencji w ramach Dnia Islamu.

Polscy antyislamiści chcą, żeby było „jak do tej pory”. „Islam jest w Polsce prawie 700 lat. Mowa nienawiści jest novum”

Polska Liga Obrony powstała, aby walczyć ze „zbrodniczą ideologią” – tak o islamie mówią członkowie stowarzyszenia. Ich działalność skupia się...

zobacz więcej

– Całe szczęście w naszej muzułmańskiej grupie nie ma nikogo, kto popierałby Państwo Islamskie – mówi imam Nazar Szarif z Ligii Muzułmańskiej w Polsce. Jego zdaniem, na ideologię propagowaną przez ISIS łapią się ludzie, którzy czują się przez kogoś skrzywdzeni.

– Słowa potępienia dla islamskiego terroru płyną od muzułmańskich przywódców z całego świata – zwraca z kolei uwagę doktor Agata Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Na potwierdzenie mówi o liście muzułmańskich profesorów do lidera bojowników Abu Bakara al-Baghdadiego, w którym jasno pokazują, że to, co robi, nie ma nic wspólnego z prawdziwym islamem.

– Profesorom chodziło o to, aby odciągnąć od al-Baghdadiego młodzież – wyjaśnia doktor Nalborczyk. Specjalistka od islamu uważa, że w świecie za mało nagłaśnia się takie wystąpienia.

Rewolucyjny fanatyzm bojowników

Andrzej Sarmonowicz, który przeszedł na islam i został mistykiem tej religii, mówi o dziwnej rewolucyjnej ideologii, którą wykorzystują przywódcy Państwa Islamskiego dla kontrolowania ludzi.

– Oni działają jak trockiści, cały czas mówią ludziom o rewolucji i nawróceniu niewiernych – podkreśla. Uważa, że nawet wewnątrz samego Państwa Islamskiego ludzie się na to nie godzą. – Są jednak za słabi, aby się temu przeciwstawić – dodaje.

Biskup Romuald Kamiński Delegat do spraw Dialogu Katolików i Muzułmanów Episkopatu Polski mówi, że sam Dzień Islamu jak i oświadczenie to sygnał z Warszawy do całego świata, że ludzie wierzący z obu stron mogą się porozumieć.

Niemiecki dziennikarz przeniknął do Państwa Islamskiego. „Jest znacznie niebezpieczniejsze niż sądzi Zachód”

Niewolnictwo, dzieci walczące z bronią w ręku i nieustanne pranie mózgu – tak wygląda codzienność w samozwańczym Państwie Islamskim na terenie...

zobacz więcej

Niemcy obserwują dialog w Polsce

Spotkanie muzułmanów i katolików w stolicy obserwuje delegat Episkopatu Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi chcą przenieść to doświadczenie do siebie.

Konferencja odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a program oprócz wypowiedzi wykładowców akademickich i członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zawiera także wspólną modlitwę.

Oblicza się, że w Polsce mieszka 25 tys. wyznawców islamu. W odpowiedzi na Dzień Islamu od dwóch lat w maju organizują Dzień Katolicki w meczetach. Dzień Islamu w Polsce przygotowują Komitet do spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

źródło:
Zobacz więcej