RAPORT

Pogarda

Niepełnosprawne dzieci doczekają się windy? Papież Franciszek wsparł finansowo budowę w poznańskiej szkole

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek wsparł budowę windy w szkole „Zawsze Razem” w Poznaniu, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnością psychoruchową. 20 tys. zł z Watykanu już trafiło do parafii, na terenie której mieści się placówka, dalsze 30 tys. przekazała archidiecezja. O problemie szkoły w listopadzie 2014 r. informował „Puls Polski” na antenie TVP Info.

Szkoła dla niepełnosprawnych... bez windy. „Dzieci wnoszą pracownicy szkoły”

zobacz więcej

Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Zawsze Razem” na poznańskim Piątkowie to placówka oświatowa i ośrodek rehabilitacyjny, w której uczniowie z niepełnosprawnością psychoruchową uczą się i są rehabilitowani. W placówce uczy się 37 uczniów, 25 dzieci porusza się na wózkach inwalidzkich.

– Ponieważ lokalizacja naszej szkoły jest taka a nie inna, dzieci codziennie wnoszą na piętro opiekunowie osób niepełnosprawnych. Jestem zdumiona, pełna wdzięczności, ale i zdziwienia, że w Watykanie ktoś nas zauważył – zwłaszcza, że władze naszego miasta nie reagują na nasze potrzeby – powiedziała dyrektor szkoły Maria Warda.

Jak dodała, szkole do tej pory udało się zebrać ok. 40 tys. zł. Łączny koszt instalacji windy to ok. 120 tys. zł.

Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak poinformował, że do szkoły trafił list od jałmużnika papieskiego abp. Konrada Krajewskiego zawiadamiający o przekazaniu daru finansowego. Środki trafiły na konto parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się placówka, a parafia przekaże pieniądze szkole.

Także archidiecezja poznańska postanowiła pomóc placówce i przekazała 30 tys. zł na budowę windy.

TVP Info nagłośniło sprawę szkoły

Wiadomości o szkole, która zmuszona jest radzić sobie bez windy dla niepełnosprawnych pojawiła się w programie „Puls Polski” w listopadzie ubiegłego roku. – Informacja o sytuacji szkoły trafiła do jałmużnika papieskiego z mediów, to on powiadomił papieża Franciszka – powiedział ks. Szczepaniak.

Maria Warda przyznała, że po nagłośnieniu problemów szkoły wmediach, pomoc zadeklarowało wiele osób z całej Polski i spoza kraju. Zbiórka środków na windę wciąż jednak trwa.

teraz odtwarzane
Szkoła dla niepełnosprawnych bez windy. „Dzieci wnoszą pracownicy szkoły”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej