RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Abdullaha związki z Polską. Zapłacił za operację rozdzielenia bliźniaczek. W Warszawie Lech Kaczyński odznaczył go orderem

Zmarły w piątek król Arabii Saudyjskiej Abdullah miał z Polską szczególną więź. W styczniu 2005 roku sfinansował operację dwóch bliźniaczek syjamskich - Olgi i Darii z Janikowa, które urodziły się złączone dolną częścią kręgosłupa. Tą sprawą żyła wówczas cała Polska. Abdullah został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Orderem Uśmiechu.

Nie żyje król Arabii Saudyjskiej. Reformator, mediator, sojusznik Zachodu

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz zmarł w wieku 90 lat. Nowym monarchą został jego brat, książę Salman Ben Abd al-Aziz – podała...

zobacz więcej

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł w czwartek wieczorem w wieku 90 lat. Nowym monarchą został jego brat, książę Salman Ben Abd al-Aziz - podała telewizja państwowa w nocy z czwartku na piątek.

Abdullah zapisał się na kartach polskiej historii przede wszystkim sfinansowaniem w 2005 roku operacji rozdzielenia syjamskich bliźniaczek z Janikowa. Na operację przeznaczono około półtora miliona dolarów. Operacja składała się z dziesięciu etapów, uczestniczyło w niej ponad 50 lekarzy i pielęgniarek. Trwała 18 godzin i zakończyła się sukcesem. Władze Janikowa nadały królowi Abdullahowi bin Abdullazizowi tytuł honorowego obywatela miasta. Później król jeszcze kilka razy spotykał się z dziewczynkami.

W marcu 2005 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała arabskiemu władcy Order Uśmiechu. Król Abdullah odebrał nagrodę dwa lata później w Warszawie. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył saudyjskiego króla Orderem Orła Białego.

teraz odtwarzane
Order Uśmiechu dla króla Abdullaha

Uczciwy władca, reformator, sojusznik Zachodu

Król Abdullah był szóstym monarchą najpotężniejszego kraju Zatoki Perskiej. Sprawował faktyczną władzę w Arabii Saudyjskiej od piętnastu lat, od czasu, gdy jego poprzednik król Fahd doznał udaru mózgu. Dopiero po jego śmierci w 2005 roku formalnie został królem.

Abdullah miał opinię uczciwego władcy, umiarkowanego reformatora i jednego z najlepszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie. Za jego czasów Arabia Saudyjska wydała miliony dolarów na modernizację systemu edukacji i stała się członkiem Światowej Organizacji Handlu. Udało mu się także zwalczyć przestępczość i poczynić niewielkie ustępstwa na rzecz kobiet i wyznawców innych religii.

Abdullah z Lechem i Marią Kaczyńskimi w 2007 roku w Polsce (fot. prezydent.pl)
Abdullah z Lechem i Marią Kaczyńskimi w 2007 roku w Polsce (fot. prezydent.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej