RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Spis osób, które urządziły to piekło na ziemi powinien być dostępny”. Poznamy pełną listę katów z Auschwitz?

IPN chce opublikować pełną listę załogi obozu Auschwitz-Birkenau (fot. arch. PAP/ 	Jacek Bednarczyk)
IPN chce opublikować pełną listę załogi obozu Auschwitz-Birkenau (fot. arch. PAP/ Jacek Bednarczyk)

Najnowsze

Popularne

Pełną, dotąd nieznaną listę załogi obozu Auschwitz-Birkenau zamierza upublicznić Instytut Pamięci Narodowej. Od ponad czterech lat prowadzone jest śledztwo w tej sprawie – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Ławrow: słowa Schetyny o Auschwitz są bluźnierstwem. „To prowokacja po polsku”

– Oświęcim wyzwoliła Armia Czerwona. Próba gry na jakichś uczuciach nacjonalistycznych w tej sytuacji jest całkowicie bluźniercza i cyniczna – tak...

zobacz więcej

– Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się podać wszystkie nazwiska – mówi Marek Lasota w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Dyrektor krakowskiego IPN podkreśla, że „nie wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem obozu Auschwitz-Birkenau zostały do tej pory wyjaśnione”, dlatego Instytut zdecydował się podjąć śledztwo w tej sprawie.

„Powinien być łatwo dostępny spis osób, które urządziły to piekło na ziemi”

Według szacunkowych danych Muzeum Auschwitz-Birkenau w 1941 r. załoga SS w KL Auschwitz liczyła około 700 członków, w czerwcu 1942 r. – około 2 tys., a najwięcej w połowie stycznia 1945 r. w związku z ewakuacją KL Auschwitz – 4480 esesmanów i 71 nadzorczyń SS.

Zaangażowanie IPN-u rozumie Karol Tendera, 95-letni były więzień obozu koncentracyjnego. Jak podkreśla w rozmowie z gazetą, „powinien być łatwo dostępny spis osób, które urządziły to piekło na ziemi”.

„Wiadomości” TVP1 z Auschwitz w 70. rocznicę wyzwolenia obozu

27 stycznia przypada 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz; miejsca, które w czasie drugiej wojny światowej stało się największym ośrodkiem...

zobacz więcej

Przerwane śledztwo ws. Mengelego

Wiadomo, że śledztwo już na obecnym etapie przyniosło nowe informacje ws. zbrodniarzy. Ujawniono m.in., że w latach 70. poprzedniego stulecia polskie służby były bliskie złapania doktora Josefa Mengelego, który przeprowadzał w obozie makabryczne eksperymenty na więźniach. Z niewiadomych przyczyn zostało ono jednak przerwane. Dziś IPN próbuje ustalić, dlaczego? A jeśli się uda, postawić zarzuty dotyczące odpowiedzialności politycznej.

Nowe nazwiska zbrodniarzy

Zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej przed Najwyższym Trybunałem Narodowym i sądami okręgowymi osadzono kilkudziesięciu członków załogi Auschwitz, w tym byłych komendantów obozu Adolfa Hössa i Artura Liebehenschela. Sprawy zakończyły się w na początku lat 50. Jak wyjaśnia Lasota, śledztwo jest o tyle istotne, że „na liście (…) mogą się znaleźć nazwiska ludzi bardzo wiekowych, którzy nigdy nie byli sądzeni”.

Śledztwo IPN rozpoczęło się 27 października 2011 r. prowadzi je podlegająca Instytutowi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, która bada okres od maja 1940 r. do stycznia 1945 r.. W tym czasie w Auschwitz-Birkenau naziści dokonali ludobójstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej